Gündem Haberleri

  Kıbrıs resti

  Uğur ERGAN / ANKARA, Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  27.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’a Kıbrıs resti çekti. Gül’ün Straw’la görüşmede, Türkiye’nin son 10 maddelik Kıbrıs eylem planı dahil 2 Nisan 2003 tarihinden bu yana yaptığı 25 ayrı açılım listesini önüne koyarak, "Biz artık yapacağımızı yaptık.

  Karşı taraf bir adım atmazsa, biz de bu işi unuturuz. Kıbrıs konusunda başka mecralara yöneliriz" dediği öğrenildi. Straw, Türkiye’nin eylem planını İngiltere’nin, AB’nin ve BM’nin destekliğini belirtmesine rağmen, Türkiye’nin AB sürecini yürütebilmesi için Kıbrıs Rum Kesimi’ne havaalanları ve limanlarını bir şekilde açmak durumunda olacağını vurguladı ve ek protokolün TBMM’ye getirilmesi gerektiğini söyledi. Gül ise, "Yeni eylem planımıza desteğinizi, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’la görüşmenizi takdir ettik. Rumlar, hiçbir adım atmayarak adada bölünmüşlüğün devamından yana. Rumlar AB’nin stratejik menfaatlerine karşı olmamalı. Artık karşı taraftan bir adım gelmezse, biz de konuyu unutur, bir kenara koyarız. Kıbrıs için başka mecralara yöneliriz. AB Kıbrıslı Türklere sözünü tutmalı" diye konuştu. Türkiye’nin Kıbrıs konusunda başka mecralara yöneliriz görüşüyle de, "KKTC’nin başka ülkeler tarafından resmen tanınması için yeni bir atak başlatma planını" kastettiği öğrenildi. Straw’da özellikle Gül’ün "Stratejik menfaat" konusunu doğru bulduğunu belirterek, yapılacak basın toplantısında Türkiye’nin eylem planını destekleyecekleri sözü verdi. Straw, Gül’den önce de Esenboğa Havaalanı’nın VIP Salonu’nda Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Straw, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın "Garantör İngiltere devreye girmeli" görüşüne katıldı.

  ATİNA: OLMAZ

  Kıbrıs Rum yönetiminden sonra Türkiye’nin "eylem planı" hakkında Atina da son sözünü söyledi: "Önerilerde hiçbir sonuç vermeyen öncekilerden bir fark yok. Dörtlü zirve ise olmaz".

  4 No’lu kırmızı çanta

  STRAW , dün sabah Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’le ATA uçağıyla Ankara’ya geldi. Uçaktan fötr şapkasıyla inen Straw’un hemen arkasından ’kırmızı çantası’ indirildi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter Westmacott’un taşıdığı kırmızı çanta, İngiltere’de çok uzun yıllardır uygulanan bir gelenek. Üzerinde Kraliyet armasının bulunduğu şifreli bond tipi çantaya ayrıca bakanlara göre de numara veriliyor. Straw’un çantası 4 numaralı çanta.

  Kar altında İstanbul turu

  STRAW, önceki gece TÜSİAD Dış Politika Ödülü’nü aldıktan sonra eşi Alice Perkins ile 23.00 sıralarında yoğun kara rağmen Ayasofya Müzesi ve Yerebatan Sarayı’nı gezdi. Dışişleri Bakanlığı’nın özel talebi üzerine açık tutulan Ayasofya’da Straw, özellikle mozaiklerle ilgilendi. İstanbul üzerine kitapları bulunan Boğaziçi Üniversitesi fizik profesörü John Freely’nin rehberliğinde Büyükelçi Peter Westmacott ve Başkonsolos Barbara Hay’le müzeyi gezen Strawlar büyülendiklerini söylediler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı