Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıbrıs müzakereleri konçerto oldu

  Hürriyet Haber
  03.04.2004 - 12:51 | Son Güncelleme:

  CHP'de politika yapan Prof.Dr. Tolga Yarman'ın oğlu besteci Ozan Yarman, "Kıbrıs" konulu bir piyano konçertosu besteledi, Konçerto, önümüzdeki günlerde İ.Ü'nde düzenlenecek konserle dinleyicisiyle buluşacak.

  CHP'nin ünlü politikacılarından Prof.Dr. Tolga Yarman'ın oğlu Ozan Yarman "Kıbrıs" konulu bir piyano konçertosu besteledi. Dört bölümden oluşan eserin Köçekçe tarzında yazılmış ilk bölümünde, 1960'lı yıllarda Kıbrıs Türkleri'ne karşı girişilen "mezalim" ve buna ek olarak Türkler'in mücadelesi tasvir ediliyor.

  "Hicran" adını taşıyan ikinci bölümde ise müsademelerin ardından yaşanan yıkım anlatılıyor. Zeybek tarzında seyreden üçüncü bölümde, 1974 yılında gerçekleşen Kıbrıs Müdahalesi anlatılıyor. Son bölüm olan "Oyun Havası"nda ise Kıbrıs'taki Türk ve Rum kesimlerinin başlattığı müzakere süreçleri ve Batı Dünyası'nın bu doğrultuda sergilediği girişimler, tarafların müziksel diyalogu şeklinde yansıtıldıktan sonra, kültürel bir "sarmaşma" özlemini yüceltiyor.

  İstanbul Üniversitesi (İ.Ü) Konservatuvarı öğretim görevlisi besteci Kemal Sünder'in "Yorgun Savaşçı" film müziği ile birlikte Yarman'ın eserinin yer alacağı konser, 8 Nisan tarihinde İ.Ü Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Salonu'nda gerçekleştirilecek.

  İ.Ü Konservatuvarı'nın Yüksek Lisans mezunları arasında yer alan ve henüz 26 yaşında olan Ozan Yarman, İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Müzikoloji Anabilim Dalı'nda doktora tezini yazıyor.

  CHP'nin yerel seçim yenilgisinin ardından partiye yönelik muhalefetini sürdüren ve avukat Bozkurt Nuhoğlu ile İstanbul Demokratik Girişimi'nin sözcülüğünü yapan Işık Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Tolga Yarman'ın oğlu Ozan Yarman'ın, piyano ve piyano eşlikli eserlerinin yanı sıra, orkestra için yapıtları bulunuyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı