Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıbrıs, Kosova'ya dönmesin

  Hürriyet Haber
  17.11.2001 - 06:40 | Son Güncelleme: 17.11.2001 - 06:40

  Dişişleri Bakanı Cem: Hedefimiz, Kıbrıs Türkü'nün tehlikeye atılmamasıdır. Kıbrıs'ta, Kosova ve Bosna'ları yaşamak istemiyoruz.

  Afganistan'in bundan sonraki gelişiminde Türk modelinin önemli etken olacagını söyleyen Cem, ''Afganistan'da bu nedenle varolmak istiyoruz'' dedi. 

  Cem basın toplantısında özellikle Kıbrıs, Afganistan, Avrupa Birliği ve Ortadoğu konuları üzerinde durdu. ''Kıbrıslı Türklerin azınlığa düşmemesi, Türkiye'nin güvenlik menfaati icabıdır'' diyen Cem şöyle konuştu;

  ''Doğu Akdeniz bizim için stratejik açıdan çok önemlidir. Buradaki çıkarlarımızdan vazgeçmemizi kimse bizden beklemesin. 'Kıbrıs'ta çözüm olmaz ve Türkiye tavır koyarsa, özerk KKTC, Türkiye ile sıkı işbirliğine giderse ne olur'un cevabını ararken felaket senaryoları üretiliyor. Bu yanlıştır.'' 
      
  ''KIBRIS KONUSUNDA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ''
      
  Çözüm konusunda gerek kendisinin, gerekse KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın çok çalıştığını ifade eden Cem, ''Türkiye, çözümsüzlük halinde meşru müdafaa hakkını kullandığı takdirde bir takım sıkıntılardoğabilir. Ancak  Türkiye, mecbur kalırsa ne yapacağını akılcı çerçevede önceden hazırlamalıdır.

  Ancak şurası da unutulmamalıdır ki, Türkiye kolay vazgeçilebilecek bir ülke değildir. Dış siyaset dinamik bir konudur. Gelecekte güç dengelerinin ne olacağı bugünden kestirilemez'' dedi. Cem, ''Türkiye'nin, Rauf Denktaş'ın girişimlerini tümüyle savunduğunu'' da sözlerine ekledi. 

  Afganistan konusunda Başbakan Ecevit'in, ''Bu iş kuzey ittifakıylaolur'' sözünün doğrulandığına dikkat çeken Cem, ''Bundan sonraki aşamada BM'nin Afganistan merkezi oluşsacak. Burada Türkiye'den de birtemsilcinin görev almasını istiyoruz'' dedi. 

  İsmail Cem, ''Türkiye olmazsa Afganistan'da bir boyut eksik kalır.Bizim katkımızın devam edeceği anlaşılıyor'' saptamasında  bulundu. Cem, ''Türkiye Afganistan'da daha etkili ve kapsamlı bir işlev üstlenecek'' diye konuştu. ''Türkiye'nin bir barış gücünde yer alması doğaldır'' diyen Cem, ayrıntıların, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü kaydetti. 
      
  ''TÜRKİYE MUTLAKA AB ÜYESİ OLACAK''    

  ''AB, Türkiye'nin 2 hedefinden biridir'' diyen İsmail Cem şunları söyledi: ''Bunu mutlaka gerçekleştireceğiz. Tabii ki bazı sıkıntılar olacak. Burada mesele, siyasi irade sahibi olmaktır. Bu irade, Türkiye'de vardır ve Türkiye mutlaka AB üyesi olacaktır.'' 

  ''Türkiye'nin, Avrupa Güvenlik ve Savunma Paktı (AGSP)  konusundaki tutumunda haklı olduğunu'' da kaydeden Cem, ''Haklarımızdan feragat etmeyiz ve Türkiye'yi saf durumuna düşürmeyiz'' diye konustu.  

  ''NATO ile AB arasındaki ilişkilerin esaslarının 1999 yılında Washington'da yapılan zirvede saptandığını'' hatırlatan Cem, ''AB ülkelerinin daha sonra Washington anlaşmasının değiştirilmesi yönünde teklif geliştirdiklerini ve sorunun buradan kaynaklandığını'' ifade etti.  İsmail Cem, ''Türkiye, AGSP konusunda hukuk ve ahlak yönünden haklı'' dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı