Dünya Haberleri

  Kıbrıs, ABD ile aranızı açabilir

  Hürriyet Haber
  08.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin en önemli Türkiye uzmanlarından Alan Makovsky, Ankara ile Washington'un Kıbrıs konusunda son yıllarda hiç bu kadar birbirine ters düşmediğini belirterek, bu sorunun iki ülke ilişkilerine ciddi şekilde zarar verebileceği uyarısında bulundu.

  Son bir aydır Türkiye'de inceleme ve temaslarda bulunduktan sonra ABD başkentine geri dönen, The Washington Institute adlı önde gelen düşünce kuruluşunun uzmanı Makovsky, A.A. muhabirine yaptığı açıklamada, Kongre'nin de Ankara aleyhinde ciddi faaliyet içinde olduğunu bildirdi.

  Makovsky, ‘Özellikle Kongre’nin Türkiye'ye karşı tutumu ileri boyutlarda. Türkiye'ye karşı bir karar çıkarabilirler. Yönetimden Türkiye'ye baskı için elindeki bütün imkanları kullanmasını isteyebilirler' dedi.

  Alan Makovsky, Başkan Bill Clinton yönetiminin konuya daha ihtiyatlı yaklaşmak istemesine karşın Ankara ile Washington'ın Kıbrıs'a yaklaşımları arasında bir uçurum bulunduğunu kaydederek, ‘son yıllarda ABD ile Türkiye’nin Kıbrıs'ta bu kadar birbirine ters düştüğü hiç olmamıştı' dedi.

  Makovsky, ‘işin kötü yanı, iki taraf da aralarındaki sorunun ciddiyetinin ve iki ülke ilişkilerine ne kadar zarar vereceğinin tam farkında değil’ diye konuştu. WASHINGTON (a.a.)  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı