Gündem Haberleri

  Kıbrıs’a kravatsız masa

  Doğan ULUÇ/Long Island
  31.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Kıbrıslı Rum lider Hristofyas arasında üçlü görüşme dün New York’ta başladı. Ban, müzakere için rahat bir ortam sunmak amacıyla “kravatsız masa” kurdu. Liderler iki günlük zirvede son kozlarını oynuyor.

  NEW York’taki Long Island’da gözlerden uzak bir çiftlikte Kıbrıs zirvesi düzenleyen Birleşmiş Milletler, Türk ve Rum heyetlerin rahat ve gevşek bir ortamda pazarlık yapabilmesi amacıyla şekil değişikliğine giderek ‘kravatsız’ masa kurdu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un açılışını yaptığı zirvede taraflar son kozlarını oynayacak.

  KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Dimitris Hristofyas’ın Genel Sekreter Ban Ki-moon gözetiminde 2 gün sürecek zirvesi, TSİ dün akşam saatlerinde başladı. New York’un Long Island adasında Greentree çiftliğindeki zirve öncesinde taraflar, al-ver pazarlığı için son hazırlıklarını yaptı. Tarafların 2 gün tecrit altında sürdüreceği zirvede medya, 1.6 kilometrekarelik çiftliğin arazisine bile sokulmayacak ve sadece açıklama yapılacağı zaman çağrılacak.

  Rumlar’ın tutumu olumsuz

  Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun müzakere heyeti başkanı Kudret Özersay, zirve öncesi yaptığı değerlendirmede Rum lider Hristofyas’ın olumsuz mesajlar vererek Genel Sekreteri etkilemeye çalıştığını söyledi. Hristofyas, New York’a gitmeden önce son olarak “Zirve konusunda iyimser değilim” dedi. Amaçlarının Kıbrıs sorununa çözüm olduğunu vurgulayan Özersay ise zirvenin ardından KKTC’nin geleceğini çizecek adımların daha net ortaya çıkacağını belirtti.

  Dört ayda 19 toplantı

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon taraflarla 7 Temmuz’da İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelerek adaya dönmeleri, yoğunlaştırılmış bir müzakere süreci sonrasında ulaşılan son noktayı New York’ta kendisine iletmelerini istemişti. Çıkacak sonuca göre de uluslararası konferans düzenleme kararı alabileceğini belirtmişti. Bu amaçla Adaya dönen liderler 7 Temmuz’dan bugüne kadar 19 kez bir araya gelerek Kıbrıs sorununun tüm yönlerini ele aldı. Ancak önemli bir ilerleme de sağlayamadı.

  Üç ihtimalden en güçlüsü hakemlik

  Zirvede üç ihtimal var:

  1- Ban, zirve sonunda başarısızlığı ilan edip Kıbrıs sorununun, federasyon temelinde çözülemeyeceğini belirterek görüşmeleri sonlandıracak. Tarihte bunun örneği yok.

  2- Taraflar zirvede anlaşmazlık noktalarını aşarsa, Ban, garantör ülkelerin de katılacağı uluslararası konferans çağrısı yapacak. Türkiye ve KKTC bunu istese de, Rumlar karşı.

  3- En muhtemel sonuç, zirvede taraflar anlaşmazlıkları aşamasa da, BM’nin Kıbrıs görüşmelerinde gözlemci olmak yerine, arabuluculuk, yani hakemlik yapacağı seviyeye gelerek zaman kazanması. Buna göre Ban, 2012 başında (Rumlar haziranda AB başkanlığını üstlenmeden) uluslararası konferans düzenlenmesi için bir takvim koyacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı