ORDU HABERLERİ

Kibar: “Fındıkta Alan Bazlı Destek Devam Etmeli”

IHA
08 Ekim 2015 - 18:24Son Güncelleme : 08 Ekim 2015 - 18:25

FATSA ZİRAAT ODASI BAŞKANI ETHEM KİBAR...(AHMET ALTAY/ORDU-İHA)

IHA

Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Etem Kibar, 2009 yılında uygulamaya konulan “fındıkta alan bazlı gelir desteğinin” bölge tarımı ve ekonomisi için çok önemli olduğunu ve 2014 yılında son kez ödenen desteğin biran önce uzatılması gerektiğini söyledi.
Fatsa Ziraat Odası Başkanı İbrahim Etem Kibar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, son zamanlarda sürekli gündemde olan alan bazlı destek ödemelerinin uzatılmasına yönelik çalışmaların biran önce olumlu sonuçlandırılarak bu ödemelerin devam edeceğinin yetkili ağızlardan açıklanması gerektiğini ifade etti.
“BÖLGEMİZ EKONOMİSİNE CAN SUYU OLUYOR”
Ziraat Mühendisi Kibar, “Alan bazlı destek ödemeleri daha önceki yıllarda nisan aylarında ödendi ve bu ödemelerin yapıldığı dönemde bölgemiz ticareti hareketlendi, ödemeler esnaflarımıza ve çiftçilerimize can suyu olarak geldi. Nisan ayında yapılan ödemelerle üreticilerimiz gübre ve ilaç alıyor, bahçelerine bakım yapıyorlar. Ödemelerin yapılacağı zaman bu açıdan çok önemli” dedi.
“DEKAR BAŞINA 200 TL OLMALI VE 2 TAKSİT HALİNDE ÖDENMELİ”
Alan bazlı destek ödemelerinin uzatılması halinde dekar başına 200 TL olması gerektiğini ve ödemelerin 2 parça halinde yapılmasının bölge üreticileri ve tarımı açısından çok faydalı olacağını belirten Kibar, “İlk taksitin nisan-mayıs ayında, ikinci taksitin ise ağustos-eylül aylarında ödenmesi üreticilerimizi rahatlatacak ve fındığımıza değer katacaktır” diye konuştu.
“FINDIKTA DEVLET POLİTİKASI ÇOK ÖNEMLİ”
Başkan Kibar açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Ülkemiz her yıl ortalama dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini karşılamaktadır. Karadeniz Bölgemizde yaklaşık 2,5 milyon insan geçimini fındıktan sağlamaktadır. Fındık dolaylı yönden 10 milyon kişiye gelir sağlayan bir üründür. Fındık, ülkemiz tarım ürünleri ihracatında 1. sırada ve yalnız başına ihracatın yüzde 15-20 sini karşılıyor durumdadır. Fındık ihracatından ülkemize yaklaşık yıllık 2.5-3 milyar dolar civarında döviz girdisi sağlanıyor. Ülkemiz ve bölgemiz acısından böyle stratejik bir üründe mutlaka devlet politikası belirleyerek bu politika üzerinde verim, kalite, pazarlama stratejileri çalışmaları yapılarak desteklemelere devam edilmelidir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ordu haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ordu ilinden Kibar: “Fındıkta Alan Bazlı Destek Devam Etmeli” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 18 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kibar: “Fındıkta Alan Bazlı Destek Devam Etmeli” haberi güncellenecektir.

  ORDU NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   03:43
  • Guneş
   05:35
  • Öğle
   12:43
  • İkindi
   16:30
  • Akşam
   19:29
  • Yatsı
   21:06
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı