Kibar: Bakan'ı haklı buluyorum

A.A
04 Ekim 2011 - 11:01Son Güncelleme : 04 Ekim 2011 - 11:02

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kibar, yerli otomobil üretimi maliyetine ilişkin rakamın fazla olduğunu belirterek, “Ben, çıktı olarak rakama baktığınızda evet Sayın Bakan'ı haklı buluyorum” dedi.

Kibar, Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından hazırlanan yerli  otomobil raporunda öngörülen 2,5 milyar avroluk tasarım, üretim ve markalaşma maliyetine ilişkin yaptığı açıklamada, sektör temsilcilerinin  hazırladığı raporla ilgili çalışmalara kendi kurumundan pek katılım olmadığını  söyledi.

Yerli otomobil üretimine yönelik ilk giriş için daha makul rakamların söz  konusu olabileceğini belirten Kibar, “Ben, çıktı olarak rakama baktığınızda,  evet Sayın Bakan'ı haklı buluyorum. Rakam fazla. Harcamak isterseniz harcamayla  ilgili sınır yok. 10 milyar da harcasanız bir şey çıkartamayabilirsiniz. Bunun  daha makul ölçekteki bütçelerle elde edilebilir olduğunu düşünüyorum” şeklinde  konuştu.

Türkiye'de 3-5 yılda yerli bir otomobil markası geliştirilebileceğine  inandığını dile getiren Kibar, şöyle devam etti:

 “Bizim yan sanayi üretim şirketimiz var. Hyundai'nin dışında 80  civarında ürün üretimi yapan alt şirketimiz söz konusu. Türkiye'de sadece biz  değil, birkaç tane buna benzer üretim yapan şirket var. Bunlar çok zor şeyler  değil. Ben 1994 yılında ortaklık anlaşması yaptım. 1996 yılında temel attım. 1997  yılının Eylül ayında 16 ayda ortağımla birlikte fabrikayı devreye aldım. Geçen  hafta Posco ile (Posco Assan TST Çelik Sanayi A.Ş için) temel attık. Mayıs 2013  yılında, hatta talimat verdik daha da erken, üretimi devreye almayı planlıyoruz.  Bu işler böyle, oturursun, çalışırsın, zamanını koyarsın, her şeyini planlarsın,  öyle olur.”

OSD'nin raporunda otomobilin sıfırdan a'dan z'ye Türkiye'de üretilmesi,  tasarım ve markalaşmaya yönelik ortalama olarak 2,5 milyar avroluk bir yatırım  yapılması öngörülüyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, OSD raporunun sunulmasının  ardından, yerli otomobilin üretilebilmesi için hesaplanan maliyetle ilgili,  “Firmalarımızdan bir tanesi yeni bir marka, yeni bir model ortaya koymak için  yatırım yapsalar 2,5 milyar avroluk yatırım mı yapacaklar? Öyle bir yatırım  yapmayacaklar. Dolayısıyla, biz aslında daha iyi bir noktadayız” şeklinde görüş  belirtmişti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı