ANKARA HABERLERİ

'KHK bizi işsiz bırakacak'

Oğuz DEMİR
05.01.2018 - 15:32Son Güncelleme :

Ankara’daki çeşitli hastanelerde hizmet veren sağlık çalışanları, taşerona kadro hakkı getiren KHK’nın kendilerini kapsamadığı gerekçesiyle işsiz kalacaklarını savundu. Sağlıkçılar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sorunlarına çözüm talep etti.

Oğuz DEMİR

Son çıkan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile taşeron işçilere kadro hakkı gelirken, hastanelerde hizmet alımı ihaleleri kapsamında tam zamanlı görev yapan ancak KHK kapsamına girmeyen ve işsiz kalma riskiyle karşı karşıya kalan sağlık personeli kadro istedi. KHK’nın ‘personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı’ ve ‘yaklaşık maliyetinin yüzde 70’lik kısmının personel gideri olması’ gerektiğini belirten maddelere uymadıkları için işsiz kalacaklarını savunan Ankara’daki sağlık çalışanları, Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi önünde toplandı. Taşeron Yasası’ndan yararlanmak istediklerini belirten grup adına açıklama yapan Aslı Serdaroğlu şunları söyledi:

KAPSAM DIŞI KALDIK

“Tam 12 yıldır asıl işi yapmamıza rağmen, biz laboratuar çalışanları, kan alma, MR, tomografi ve sterilizasyon personeli, yemekhane çalışanları, şoförlerimiz, birim bilgi işlem personellerimiz bizler, en son çıkarılan KHK’da personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ibaresi ve yaklaşık maliyetinin yüzde 70’lik kısmının personel gideri olması gerektiğini belirten maddelere uymadığımız içim kapsam dışı kalmaktayız.

HASTANE YIKILACAK

Planlanan Şehir Hastanesi Projesi’nde ilk olarak çalıştığımız Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi yıkılacağı için biz direkt işsiz kalıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sesimizi duymasını istiyoruz, yıllardır sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde çalışan asıl işi yapan bizlerin taşeron yasasından yararlanmamızı sağlayacağına ve bizleri mağdur etmeyeceğine inanıyoruz.”

 

2 BİN 500 KİŞİ ENDİŞE YAŞIYOR

Bilkent’teki Şehir Hastanesi Projesi bittiği zaman, Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nin kapatılacağı geçtiğimiz aylarda kamuoyuna yansıdı. Hizmet alımı kapsamında Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde çalışan personel ise Şehir Hastanesi açıldığında işe geri alınmayacaklarını savunarak, “Çünkü yeni personel alımı ihaleye giren firma açısından daha avantajlı olacak. Yeni personel alındığında bir sene boyunca sigortası devlet tarafından desteklenecek. Bu yüzden de yeni alınacak personel ihaleye girecek firmanın tercihi olacak. Ankara’da yaklaşık 2 bin 500 sağlık personeli bizimle aynı endişeyi yaşıyor” açıklamasında bulundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 'KHK bizi işsiz bırakacak' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ocak 2018 tarihinde saat 14 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'KHK bizi işsiz bırakacak' haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2018, Pazar
 • İmsak
  05:28
 • Guneş
  06:51
 • Öğle
  12:41
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:19
 • Yatsı
  19:37
Sayfa Başı