KGF, KOSGEB kredilerine BDDK takibi

Hürriyet Haber
13 Mayıs 2017 - 10:40Son Güncelleme : 13 Mayıs 2017 - 10:41

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben: KGF, KOSGEB kredilerinin döviz, araç alımında kullanıldığı duyumu var, inceliyoruz, açıklamasında bulundu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Kredi Garanti Fonu (KGF) ve KOSGEB kredileriyle döviz alındığı yönündeki söylentiler üzerine inceleme başlattı.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, "KGF, KOSGEB kredilerinin döviz, araç alımında kullanıldığı duyumu var, inceliyoruz."dedi.

KGF ve KOSGEB kredilerinin amaç dışı kullanımının takip edileceğini söyleyen Akben, kredilerin ekonomiye pozitif etkisine de dikkat çekti.

"BÜYÜMEYE YÜZDE 1,5 KATKI"

Akben, "KGF kredilerinin 2017 büyümesine yüzde 1-1,5 katkı sağlaması beklenmektedir" dedi.

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin öncü makroekonomik veriler de pozitif etikiyi teyit ediyor. Nisan ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) 5,5 yılın zirvesine tırmanırken imalat PMI 13 ay sonra ilk kez büyüme sinyali veriyor. Mevsimsellikten arındırılmış kapasite kullanım oranı Nisan'da yüzde 78,8 ile Ağustos 2008'den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Sektör kulislerinde bir süredir KGF kapsamındaki kredilerle yatırımın dışında arsa, lüks araba ve ofis alındığı, bazı firmaların ise rotatif kredilerini kapattığı konuşuluyordu.

 

 

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı