Dünya Haberleri

  KGB ajan olduğu 40 yıl sonra ortaya çıktı

  Hürriyet Haber
  22.11.2009 - 10:52 | Son Güncelleme:

  KGB ajanı, Olimpiyat Komitesi Başkanlığı'nı 21 yıl yürüten İspanyol Juan Antonio Samaranch'ın KGB ajanı olduğunu açıkladı.

  Eski bir KGB ajanı Popov, kitabında eski Olimpiyat Komitesi Başkanı İspanyol Samaranch'ın Sovyetler için çalıştığını ileri sürdü. 21 yıl bu görevi sürdüren Samaranch ise iddialara yanıt vermiyor. 

  Soğuk savaş döneminin en unutulmazları casusluk dünyasındaydı. 1989'da Berlin Duvarı yıkılıncaya kadar filmlere, romanlara konu olan casuslar hâlâ çok faal ancak soğuk savaş dönemi gibisi hiç olmadı. Bir dönem İngiliz Gizli Servisi MI6'da çalışan ünlü yazar John le Carre'nin kitaplarını okuyanlar Sovyet Gizli Servisi KGB ile bitmek bilmeyen mücadeleyi de anımsayacaklar. Peki ya Cambridge beşlisi... Onlardan en önemlisi gelmiş geçmiş en ünlü köstebek Kim Philby'di. MI6'da en üst düzeylere yükselmesine rağmen aslında bir KGB casusuydu. 1960'larda deşifre olduktan sonra Moskova'da ortaya çıkmıştı.

  Bugünlerde anılarını yazan bir KGB ajanı, gizli servislerin spora bile el attığını ortaya çıkardı. Anılarını kitapta toplayan KGB ajanı Vladimir Popov, Franco sempatizanı olmakla suçlanan eski Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Juan Antonio Samaranch'ın 70'li yıllarda Sovyet gizli servisine çalıştığını yazdı.

  SUSKUNLUĞUNU KORUYOR

  1980-2001 yılları arasında IOC Başkanlığı yapan Samaranch'ın KGB ajanı olduğu iddiası Popov'un "KGB satranç oynuyor" isimli kitabında anlatılıyor. Yakında 90 yaşına basacak olan Samaranch ise suskunluğunu koruyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı