"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Keykubat’a saygısızlık A NKAMALL Migros

Keykubat’a saygısızlık
ANKAMALL Migros Akkoprü’nun hemen karşı tarafındakidaki Ankara Çayı’nın üzerinde yer alan Akköprü, Ankara’nın en eski köprüsüdür. 1222 yılında Selçuk hükümdarı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır ve en son restorasyonunun da 1969 yılında olduğunu biliyoruz.

Şu anda köprü maalesef mezbelelik bir durumda... Etrafi pislik içinde, köprünün tarihçesini anlatan bir tabela bile yok, çevre düzenlemesi sıfır... Birçok kişi o güzelim köprüyü fark etmiyor. Çok yazık zira acınacak halde.

Sayın Bakan Ertuğrul Günay’dan, Ankara Valisi’nden ve Belediye Başkanı’ndan ricamız bu köprünün bir an önce, daha fazla çökmeden elbirliği ile restore edilerek çevre düzenlemesinin yapılmasıdır. Hatta Ankamall ve yeni yapılan otel yönetimleri sponsorluk yapabilirler onarım için.

Zira tarihimize bu kadar nankör davranmak bize yakışmıyor, tarihi yapıları koruyamazsak gelecek nesiller tarihimizi nasıl öğrenecekler, geçmişimizle nasıl gurur duyacaklar? Güzel bir restorasyon ve çevre düzenlemesinin ardından yerli-yabancı turistler tarafından da ziyaret edilecek güzel bir tarihi yapıya kavuşacaktır Ankara...

Erkan T.

Peki Çalıklar ve Deniz Fenerlerini unutalım mı yani

ÇANKAYA Belediyesine jet hızıyla müfettiş gönderiliyor. Bir şeyler bulalım da Çalıkları, Deniz Fener’lerini unutturalım. Bir başbakan milletin kutladığı Bayramın adıyla uğraşmaz. En güzel kelime şekerdir. Bu güzel kelime Ramazan Bayramına veriliyorsa ne var bunda? Daha güzel kelimeler var ise vede millet bu kelimeleri kullanıyorsa kötü mü? Kaldı ki toplumun ortak değerlerini ayrıştrmak, bölmek bir başbakana düşmez. Ramazan veya şeker bayramında börek çorba dondurma akla gelmez, şeker ve baklava akla gelir. Ramazan ayının bitimiyle gelen Bayram elbette Ramazan Bayramı’dır. Oruç tutulan ayın sonunda en güzel damak zevki şekerdir. Çocukların en sevinçli olduğu bayramdır. Çocukken şeker toplardık. Toplumun değerleriyle uğraşmak toplumu bölmek hiç kimseye yarar sağlamaz.

Baki OKUTAN

Dokunulmazlıkları artık sınırlayın

DEMOKRASİ, tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya Devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir.

Bu nedenledir ki; millete hizmet etmesi için seçilen vekillerin dokunulmaz olmaları eşitler içinde ayrıcalık yaratmaktadır. Dokunulmazlık zırhı ile korunmaya alınan kişiler, ayrıcalığın verdiği güçle kendi çıkar ve menfaatleri için çalışmakta, hesap sorulamamakta, yaptığı her türlü yasa dışı işler toplumun güvenini sarsmaktadır.

23. dönem, 3. yasama yılı çalışmalarında Meclis’in dokunulmazlık denen koruyucu zırhın sınırlandırılması ve demokrasinin gereği hesap verebilir olmasını Türk vatandaşı olarak talep ediyorum.

(Zaten Deniz Baykal dokunlumzlık konusunu 2002 ekiminden beri işliyor; Recep Tayyip Erdoğan, bazı şartlar öne sürüyor.)

Nuran TALAY

Bölünmüş yol ve acı bir ölüm

ÇANKAYA, Dikmen Caddesi’nde oturan bir devlet memuruyum... Geçen akşam saat 21.45 civarında Dikmen Caddesi Garanti Bankası önünde bir trafik kazası oldu ve bir vatandaşımız kaza sonucu vefat etti. Dikmen Caddesi İlker 1. Cadde girişinden Keklikpınarı’na kadar bölünmemiş yoldur. Bu yolu Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı, Çankaya’da oturanları cezalandırma pahasına bölünmüş yola çevirmiyor. Dilekçeyle müracaat etsek Çankaya Belediyesi’nin sınırları içinde diyecek. Sırf kendisine oy vermeyen halkı cezalandırmak için yaptığı bu davranış akşam vakti evine gitmek isteyen bir vatandaşımızın canına mal olmuştur.

Sorarım size çağdaş belediyecilik bu mudur? Ama diyeceksiniz ki insanlar pirinç, bulgur, kömür v.s. oy veriyorlar. Evet haklısınız ben bir vatandaş olarak bu durum bana zuldur.

Burhan DURAN

’Kan’ davetine kulak veriniz

"GEÇTİĞİMİZ yıl kaybettiğimiz arkadaşımızın eşi için başlattığımız kan gönüllülüğü hareketimiz bugün 5600 oldu. Geçen 1 yıllık zamanda yüzlerce insana umut oldu, kan buldu.

Kan aramayan insan zannedersem o sıkıntıyı kolay kolay anlayamaz yada hayatında hiç kan vermemiş bir insan bir hayata umut olmanın mutluluğunu anlayamaz...

Ama bunu anlayan, bunu hisseden 5600 insan bu uğurda bizim sitemize üye olarak bu huzuru ve mutluluğu yaşıyorlar.

Hiç kimsenin o darlığı yaşamaması dileği ile sağlıklı günler diliyor ve sizi de bu konuda hassas ve duyarlı olmaya çağırıyorum. www.acilkanlazim.com

Hedefimiz 10.000 kan gönüllüsü..."

Hayırlı işler

GEÇENLERDE araç muayenesine gittiğimde şaşırdım özel firma ile karşılaştım.

Eskiden muayeneler resmi makamlar tarafından yapılıyordu. Ama şimdi özel firmalara verilmiş.

Şaşırdım tabii... Neden mi?

Yüzde yüzü devlete kalan bu muayaene ücretinin şimdi sadece %30’u devletin oluyormuş

Hayret bir iş doğrusu; varın siz değerlendirin gerisini...

Kolay gelsin!

H.H.

X