Ege Haberleri

  Keyfiyetten dava açmıyoruz

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş’ın, meslek odalarının kentteki plan ve projelere dava açmaması çağrısına şehir plancıları ve mimarlar odası şube başkanlarından yanıt geldi. Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Gökhan Erkan, kente yönelik projelerde tüm kesimlerin bir araya gelmesinin önemine inandıklarını, meslek odalarının sözünü dinlemekten öte, bilimsel ve hukuki değerlendirmelerle yapılması gerektiğini söyledi.

  Kurumların hazırladıkları bir plan ve projeyle ilgili meslek odalarına davette bulundukları her zaman görüşlerini bildirdiklerini belirten Erken, “Sayın Demirtaş’ın söylediklerini bir kesim yanlış yorumluyor. Bana göre bu ‘Dava açmayın’ çağrısı değil. Demirtaş bizim anladığımız kadarıyla kente yönelik projelerin geniş kapsamlı değerlendirilmesi çağrısı yaptı. Eğer bu kentte sakıncalı, sorunlu projeler gündeme gelecekse meslek odalarını ikna etmek için değil, bilimsel ve hukuki zemini tartışmak üzere davetlerin oluşturulması gerek. Şüphesiz bu çağrılara katılırız. Biz de bu çağrıları defalarca yaptık” dedi.

  ‘Ben yaptım oldu’ya hayır

  Mimarlar Odası Şube Başkanı Hasan Topal ise davaların keyfiyetten açılmadığını kaydetti. Merkezi ve yerel yöneticilerin dava açılmasından çekinmek yerine, yürürlükteki kanun, şehircilik ve planlama ilkelerine uygun plan ve proje yapmaları gerektiğini ifade eden Topal, “Akla, bilime, kanunlara uygun olmayan projeler kentin yararına değildir. Dolayısıyla ayrıcalıklı plan ve projeler bu kente bir şey kazandırmaz. Herkesin kanunlara, planlama ilkelerine, şehircilik bilimine, akla uygun projeler konusunda ortak karar sürecini yaşaması gerekir. Ortak aklın bulunması uygar bir kentlilik bilincidir. ‘Ben yaptım oldu’ mantığının terk edilmesi gerekir. Tüm tarafların, ilgili uzman meslek odalarının önkoşulsuz olarak bir araya gelmesi, kent için nelerin yapılabileceğini tartışması, üretmesinden yanayız. Ancak, odamız ne EXPO ne de ulaşım projeleriyle ilgili olarak bilgilendirilmiş, değerlendirme çağrısı almıştır” diye konuştu.

  Ne dedi, tepki gördü

  Hükümetin İzmir için planladığı altyapı ve vizyon projeleri hayata geçirilmeye başlandı. Buna karşın bazı meslek odaları dava açma hazırlığı yapıyor. Bu meslek odalarının yöneticilerine yalvarıyorum. Ne istiyorsanız bu konuları ilgili yerlere iletelim, tartışalım ama projeleri durdurmayalım.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı