KEY ödemelerinde kritik gün

Aysel ALP/ANKARA
01 Aralık 2009 - 11:53Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 12:18

Birinci KEY ödemesinden yararlanamayan milyonlarca KEY’zede için hazırlanan yeni yasa tasarısı bugün TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek.

Hükümet tasarıyı, bütçe görüşmeleri öncesinde Genel Kurula getirerek yasalaşmasını sağlayacak.

Görüşmeleri saat 15.00 olarak duyurulan ancak saat 18.00’e alınan KEY Tasarısı, 4 maddeden oluşuyor. Tasarı öncelikle 29 Haziran tarihini kaçırdığı için düzeltilmiş hak sahipleri listelerini Emlak Bankası’na gönderemeyen 5 bin 500 kurum ve kuruluşa 1 ay ek süre veriyor. Bu ayın sonu olarak belirlenen sürenin tasarının yasalaşmasına bağlı olarak değişmesi beklenirken, hükümetin tasarıyı 2010 bütçesi öncesinde TBMM Genel Kurulu’na getireceği belirtiliyor.

Felaketzedeler unutulmadı!

Saat 18.00’de görüşmelerine başlanacak tasarının en önemli maddelerinden birini de felaketler nedeniyle kayıtları kaybolan hak sahihlerine haklarını iade etmesi oluşturuyor. Bu çerçevede deprem, yangın, sel felaketi gibi nedenlerle kayıtları kaybolan hak sahiplerine 30 Haziran 2010 tarihine kadar başvuru hakkı tanıyor. Bu tür felaketler nedeniyle kayıtları kaybolanlar, buna ilişkin mahkeme kararlarıyla hak başvurusunda bulunabilecekler.

3 ayda bir ödeme!

Tasarı Emlak Bankası’na gönderilecek listelerde hata olması durumunda, bu listelerin kurumlara iadesini düzenliyor. Kurumların, düzeltilmiş listeleri 31 Aralık 2010 tarihine kadar olan dönemde 3’er aylık periyotlarla Emlak Bankası’na gönderebilecekleri hükme bağlanıyor.
Böylece düzeltilmiş listelerin Resmi Gazete’de ilan edilerek, hak sahiplerine ödemenin hemen yapılması planlanıyor.

Milyonlar yararlanacak!

Birinci KEY ödemelerinde 5 milyon 397 bin 382 kişiye 2.5 milyar liralık ödeme yapılmıştı. İkinci KEY ödemelerinden ise 1.5 milyon ila 3 milyon kişinin yararlanacağı tahminleri yapılıyor. Ancak Tasfiye Halindeki Emlak Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın, sayı vermek istemediklerini belirterek, “Yeni tasarı,deprem, sel, yangın gibi nedenlerle kayıtları yok olanları da kapsıyor. Bu çerçevede çok sayıda kişinin başvuru yapacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca düzeltilmiş listeler de var. Kafamızda tahmini bir sayı var. Ancak bunu telaffuz etmek istemiyoruz. İfade ettiğimiz sayı çıkmazsa altı ya da üstü çıktığında bir sürü spekülasyon yaratılır. Bu nedenle kafamızda tahmin var ama dile getirmiyoruz” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı