ANKARA HABERLERİ

KEY için kim yanıt verecek

Hürriyet Haber
20.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

GEÇEN yıl şanslı kişiler KEY ödemelerini aldı. Bir çok kişi ya eksik aldı ya da hiç alamadı.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Kurumlarına yapİNılan itirazlar sonucu Kasım 2008 tarihinde kurumlar düzeltilmiş listeleri, ilgili yerlere teslim etti. Bu yılın Nisan ayında Hazine Müsteşarlığı’na yaptığım başvuru ile ödemelerin ne zaman olacağı ve nema ödemesi olup olmayacağını sordum. Gelen yanıtları siz de köşenizde aktardınız. Sizin yazınızdan sonra Müsteşarlık yeniden tarafıma kendilerinin ilgisi olmadığını belirtti. Daha sonra tasfiye halinde Emlak Bankası’na sordum, kendilerinin ilgisi olmadığını belirttiler. Bunun üzerine Başkanlığıa bilgi edinme kapsamında sordum. Başbakanlık ilgisi gereği TOKİ’ye aktardı. TOKİ sorularıma yanıt veremeyeceğini belirtti.

Sonuçta KEY ödemelerini alamayanların ne zaman paralarını alacağı, bir yıllık gecikme nemalarının ödenip ödenmeyeceği ve toplam kaç mağdur olduğu ne kadar ödeme yapılması gerektiğini ne Başbakanlık, ne Hazine Müsteşarlığı ne TOKİ ne de tasfiye halinde Emlak Bankası bilmektedir.

Lütfen bu sorunu köşenizde değerlendirin. Belki ülkemizde bir ilgili çıkar ve açıklama yapar. Sorularım şunlardır.

1- KEY ödeme ne zaman yapılacaktır?

2- Geç ödeme nedeniyle nema ilavesi yapılacak mıdır?

3- Mağdur edilenlere toplam ne kadar para ödenecektir?

Gürsel GÖRGÜLÜ

Sendika da tepkili

KAMU Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) Genel Başkanı Ayhan Çivi tepkili..

KEY Hesaplarına ilişkin itirazların sonuçlanmasının bugünkü yasal düzenlemeye göre mümkün olmadığını belirtiyor. Her zaman düzenlenmesi mümkün olmayan nitelikteki belgelerle itirazların yapılmasının istendiğini kaydediyor.

KEY hesaplarına ilişkin hak sahiplerinin yer aldığı listelerin Resmi Gazete’de yayımlanmasının üzerinden bir yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen II. listelerin hala yayımlanamadığına

tepkili olduklarını belirten Çivi, 28.7.2008 tarihinden bugüne kadar yayımlanan listede yer alan 8.5 milyon hak sahibinden 5 milyon civarındaki hak sahibine bugüne kadar yaklaşık 2.5 trilyon TL ödeme yapıldığını söylüyor.

İlk listede yer almasına rağmen parasını almayan 3.5 milyon hak sahibinin II’nci listeyi beklendiğini vurgulayan Çivi "Ancak bu listelerin ne zaman yayımlanacağı henüz açıklanmamıştır. Bu konuda herhangi bir yasal süre bulunmamaktadır" dedi.

Mevcut Yasa’ya göre itirazların "Adlarına daha önce konut edindirme yardımı yapıldığı hususunun her zaman düzenlenmesi mümkün olmayan nitelikteki belgelerle kanıtlanması veya bu durumun ilgili kurumların kayıtları ile anlaşılması kaydıyla kabul edileceğinin" altını çizen Çivi şöyle devam ediyor:

"İlk kesintinin yapılmasını üzerinden 22 yıl geçmiştir. Yasaya göre hak sahiplerinin bunu kanıtlaması hukuken mümkün değildir. Yasanın ilgili maddesinin derhal değiştirilerek, çalıştığı dönemde Yasa kapsamında olduğunu belgeleyen tüm hak sahiplerine Ramazan Bayramı’ndan önce ödeme yapılmalıdır."

İktidar bu talebi yerine getirirse kendisine alkış gerekir!

Ramazan’ın 8 altın kuralı

HACETTEPE Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sevinç Yücecan, oruç tutanları, sahur ve iftar sırasında doğru ve sağlıklı beslenmede için uyardı. Dengeli sıvı tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, beslenmenin 8 altın kuralını verdi.

1- Sahur yemeği, kişiyi gün boyunca oruca hazırlayan bir öğündür. Bu nedenle sahuru atlamayın.

2- Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha fazla tokluk hissi oluşturan et, süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler ve/veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketin. Sebzeli börekler ve meyve de yenebilir.

3- Aşırı tuzlu yiyecekler ve içecekler örneğin turşular, tuzlu ayran, ağır tatlılar, börekler gün boyunca kişiyi susatan türde yiyecekler olduğundan sahurda yemeyin. Ayrıca mideyi uyarıcı olan çok acılı baharatlı yemeklerden de uzak durun.

4- İftarda ağır hamur işi yiyecekler, kızartmalar, baklavalar yerine çorbalar, haşlanmış-ızgara veya fırında pişirilmiş et ya da tavuk veya hindi, sebze yemekleri, bol salata ve meyve tüketin.

5- Tatlı olarak daha hafif olduğu için sütlü ve (sütlaç muhallebi) meyveli tatlılar (elma, kabak, ayva tatlısı) tercih edin.

6- Vücudun su kaybını su, ayran, komposto, hoşaf ve meyve suları ile giderin.

7- Fazla miktarda yiyeceği kısa sürede tüketmeyin yavaş yiyin.

8- Diyabet, kalp ve damar hastalıkları olanlar ve ilaç kullanma zorunluluğu olanlar, mutlaka doktorunuza danışın! Bu durum gebe ve emzikli kadınlar, yaşlılar, ağır işte çalışanlar için de geçerlidir.

Biliyormusunuz

ANKARA Büyükşehir Belediyesi personelinin mesai saatlerini namaz vakitlerine göre ayarladığını... ÇANKAYA Belediyesi’nin Sakarya Caddesi’ndeki ’Kısa Film Günleri’nin 21-30 Ağustos tarihleri arasında (21.00’de) başlayacağını...

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KEY için kim yanıt verecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı