ANKARA HABERLERİ

Kevgire dönen borular değişiyor

Deniz GÜREL
21.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

Son dönemlerde eleştirilen doğalgaz alt yapı çalışmalarının zorunluluk olduğunu söyleyen Başkentgaz Genel Müdürü Halil İbrahim Kırşan, kendi deyimiyle kevgire dönen boruları Ankara Hürriyet’e gösterdi.

Deniz GÜREL

SON aylarda yapılan doğalgaz alt yapı çalışmalarına yönelik eleştiriler Başkentgaz Genel Müdürü Halil İbrahim Kırşan’ı isyan ettirdi. Değiştirilen boruları Ankara Hürriyet’e gösteren Kırşan, “Vatandaşımızın çektiği sıkıntıları anlıyoruz ama hatları değiştirmek zorundayız. Doğalgaz boruları delik deşik, deyim yerineyse kevgire dönmüş. Değiştirmekten başka çaremiz yok” dedi. Başkentgaz ekiplerinin sürekli olarak denetim yaptığı belirten Kırşan, sorunun kökten çözümü için alt yapıyı değiştirip riski sıfıra indireceklerini ifade ederek çalışmaları şöyle anlattı:

“Bir dağım şirketinin en büyük amacı Doğalgazı problemsiz emniyetli şekilde hizmeti sunmaktır. Biz can ve mal güvenliğini her şeyin üzerinde tutuyoruz. Diğer taraftan hizmet isteyen vatandaşa, ‘Bugün git yarın gel’ diyemeyiz. Bu anlayışla Ankara genelinde doğalgaz alt yapısını değiştirmek için çalışmalarımıza başladık.

1930 yılının boruları

Bu hatlar 1930 yılında havagazı için yapılmuş. Sonrasında 1988 yılında doğalgaza geçilme kararıyla iptal edilmesi gerekirken, iptal edilmemiş. O hatlarla devam edilmiş. Bizden önceki arkadaşlarımızı eleştirmek istemiyorum. Onlar da kendi ölçülerinde 20-30 kilometrelik çalışmalar ve sıkıntıların çözümüne yönelik nokta çözümler bulmaya çalışmışlar. İki yıl önce göreve geldiğimizden itibaren vatandaşlardan yoğun şekilde ihbar geldiğini gördük. Hem ihbarlar doğrultusunda hem de EPDK mevzuatına göre ekiplerimizin yaptığı kaçak tespit çalışmalarımıza pek çok bölgede sıkıntı olduğunu gördük.

Kaçak mesaisi

O dönem mesaimizin çoğunun kaçaklara yönelik olduğunu söyleyebilirim. Hem mali hem de eleman noktasında bizi zorlayan bu çalışmaları genel bir çözüme kavuşturmak gerektiği kararını aldık. Burada vatandaşımızın aklına, ‘Neden bu kadar geç alana inildi’ sorusu gelebilir. Biz Kamu İhale Kurumu mevzuatına tabi olduğumuz için açık ihaleyle bu işlemi yaptık. Askı, ilan sözleşme derken 3-4 ay zaman geçiyor.”

İşte Ahmet Rasim’in boruları

DEĞİŞEN havagazı borularına gösteren Kırşan, “Çankaya genelinde başladığımız yenileme çalışmalarında sona gelmek üzereyiz. Alt yapı bu haldeyken son sistem borularla değişecek. Bu borular Ahmet Rasim Sokak’tan çıktı, ama bir çok bölgede de durum farklı değil” dedi.

Değiştirmekten başka çaremiz yok

25 kilomtrekik alt yapıyı tamamladık. Büyükşehir Belediyesi’yle bu konuda koordineli çalıştık, yani hiç bir çalışma kafaya göre yapılmadı. Özellikle merkezi yerlerdeki çalışmalarımız bazı kesimlerce eleştirildi. Ancak borular böyle... Başka çaremiz yok. Biz düşük basınç sistemiyle çalıştığımız için diğer illere göre daha güvenli bir doğalgaz dağıtım şebekesine sahibiz. Kaçak ekiplerimiz de çok iyi çalışıyor, Allah’a şükür bir sıkıntıyla karşılaşmadık. Ancak herhangi bir gaz sızıntısında, gazın sıkışması patlamaya yol açabilir. İşte biz böyle bir riski tamamen ortan kaldıran, bu yıllanmış boruları değiştirmek için çalışmayı başlattık. Bizim için de riskli bir şeydi. Riski vatandaşla karşı karşıya gelmek, bu da biraz olmadı değil. Kasım ortasına kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sonrasında Mart sonunda tekrar başlayıp önümüzdeki sene bu zamanlarda tamamen yenilenmiş bir alt yapıyla hizmet vereceğiz. Durum budur, vatandaşımızı anlıyoruz ve biraz daha sabır diliyoruz.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kevgire dönen borular değişiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ekim 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:56
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:12
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı