Ege Haberleri

  Kestelli’den İzmir soruları

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  17.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin gelecek vizyonuna göre İstanbul’un finans, Ankara’nın yönetim merkezi olarak belirlendiğine dikkat çekti, “İzmir kime kalacak” dedi.

  İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’nin gelecek vizyonuna göre İstanbul’un finans, Ankara’nın yönetim, Bursa ve Kocaeli’nin sanayi ve Antalya’nın ise turizm merkezi olarak belirlendiğine dikkat çekti, “İzmir kime kalacak” dedi.

  İTB’nin aylık dergisinde üyelere seslenen Kestelli, Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek için sanayiden ihracata pek çok düzenleme yapıldığını, teşvik paketleri açıklandığını vurguladı.
  Yeri ne olacak
  “Peki Türkiye’nin 2023 tablosunda İzmir’in yeri ne olacak?” sorusunu yönelten Kestelli, kentin üzerinde uzun süredir politik, ekonomik ve sosyal tartışmalar yapıldığını belirtti, şu görüşü savundu:
  “Bu koltuklarda oturanların objektif olması gerektiğine inandığımız için siyaset elbette bizim ilgi alanımızın dışında. Ancak İzmir’in ve İzmirlilerin hayat standardının yükselmesi için bu dönemde yapılacak ekonomi politikası tercihlerinin derin etkileri olacağına inanıyorum. İzmir geçmişten bugüne bir tarım, sanayi, ticaret ve turizm kenti. Bu özellikler bizi yüzyıllarca Akdeniz çanağının en önemli liman kentlerinden biri yaptı. Ama bugün gelecek vizyonumuzu belirlemek için güçlü bir kaldıraca ihtiyacımız olduğu ortada.”


  Sağlık mı lojistik mi
  Değerlendirmelerini sürdüren Kestelli, İzmir’in gelecek vizyonuyla ilgili öngörülerine ise şu sözlerle paylaştı:
  “İzmir EXPO 2020’yi arkasına alarak güçlü bir sağlık kenti mi olacak? Çandarlı Limanı’nın desteğiyle lojistik üs haline mi gelecek? Kalkınma Ajansı’nın vizyonuyla bir Ar-Ge ve yenilik merkezi mi olacağız? Yoksa bir hizmet şehrine mi dönüşeceğiz? Bütün bunların bir karması mı olacağız ya da mevcut yapımızla devam edip küreselleşmeye tam entegrasyonu mu bekleyeceğiz? Bu soruların cevabı muhtemelen İzmir’in gelecekte kime kalacağının da belirleyicisi olacak.”

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı