Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kestane ve kaymaklı granola

Bu hafta yulaf ezmesinden granola yaptım. Müsliye benziyor olsa da granola daha çok şekerle hazırlanır. Mevsime uyması için kestane şekeriyle kaymak ve nar taneleri kullandım

Yulaf ezmesini küçük ambalajlarda ithal edilmeye başladığı yıllardan hatırlıyorum. Üzerine kolonyal şapka takan, al yanaklı şişko bir adamın resmedildiği Quaker Oats tenekelerinin ilkini hevesle açmıştım. Yerlisini süpermarketlerde görmediğimden, Amerikan kültürüne ait bilip görmediğimiz diğer birçok şey gibi, mütevazı yulaf ezmesini de ikonlaştırmış ama sade su ya da sütle lezzetlendirememiştim maalesef. Hayal kırıklığının da etkisiyle, sonunda yulaf ezmesinin tatsız yiyeceklerle sağlıklı kalmaya çalışanlara lâyık olduğu sonucuna varmıştım.
Bu hafta yine yulaf ezmesinden ve güne kuvvetli bir başlangıç olmaktan öte tek başına tatlı olarak da yenebilecek bir granola yaptım. Müsliye benziyor olsa da granola daha çok şekerle hazırlanır, bu yüzden enerji verme özelliği nisbeten yüksek. Mevsime de uyması için gövde katmak amacıyla kestane şekeriyle kaymak, ferahlığından yararlanmak için de nar taneleri kullandım. Sonradan üzerine dökeceğiniz sütün de kullanacağınız kadarını sos tavasına alıp bir portakalın rendesiyle buhar çıkmaya başlayana kadar ısıtıp aromalandırabilirsiniz. Kestaneşekeri yapmakla uğraşmamak için siz de benim gibi Kafkas’ın Şuruplu Kestaneşekerleri’nden faydalanabilirsiniz. 

MALZEMELER
Kestane şekeri için:

Kestane 150 gr.
Toz şeker 500 gr.
Su 500 ml.

Granola için:
Kabuksuz fındık 100 gr.
Yulaf ezmesi 500 gr.
Soyulmuş kabak çekirdeği 100 gr. (Tuzsuz)
Nar 100 gr.
Ayçiçeği yağı 100 ml.
Kaymak Yarım lüle
Süt Dilediğiniz kadar
Portakal rendesi

YAPILIŞI

Kabuklarına yarıklar attığınız kestaneleri soğuk suya atıp kabukları yumuşayana kadar kısık ateşte tutun. Hazır olunca soğuk suya alıp kabuklarını dikkatlice soyun. Ayrı bir kapta (500 gram su ve şekerden) hazırladığınız şerbete soyulmuş kestaneleri ekleyip 1.5-2 saat kadar kısık ateşte pişirip tencerenin altını kapatın . Fırınınızı 140 dereceye kurun. Fındık, yulaf ezmesi ve kabak çekirdeğini bir kâsede karıştırın. Ayrı bir kapta kaynattığınız yağ ve kestane şerbetinden 200 gramı bu karışıma yedirin. İçindeki malzeme tek kat halinde durabilecek şekilde, karışımı yağlı kâğıt serili tepsiye dökün ve yarım saat pişirin. Hafifçe renk aldığında çıkarıp soğutun ve kullanmayacağınız kısmını bir kavanozda muhafaza edin. Narları ortadan ikiye bölüp bir yarısını kesik kısmı avucunuzun içinde kalacak şekilde kavrayın. Narın arkasına metal bir kepçe ya da büyük bir kaşıkla vurmaya başladığınızda tanelerin yavaş yavaş döküldüğünü göreceksiniz. Servis etmek istediğiniz zaman kâseye bir miktar granola döküp üstüne nar tanelerini ekleyin. Ortasına kaymakla kestane şekerlemesi yerleştirip dilediğiniz kadar ılık süt ya da soya sütüyle servis edin.


Paris ve Maraş’ın dayak yemiş tavukları
Çok alelade görünümlüydü gelen börek. Olması gerekenden de inceydi, dahası cansız ve ruhu çekilmiş gibiydi. Dayağın ardından gelen bir hüzün oturmuştu derisine sanki. Tüm bunlar belli ki börek tandırın içinden günler önce çıktığı içindi. Ağızda hemen dağılan ama çiğnedikçe kuru incir çekirdeğini anımsatan minicik taneler vardı içine doldurulan soğanlı karışımda. Dokusundaki kıtırlığa av hayvanlarına özgü o mil kokusu da eklenince ne yiyor olduğumu sorgulayıp çok hızlı karar vermem gerektiğini düşündürdü bana.
Sıradan bir şey değildi; avlanıp tüyleri yolunarak pişirilip kemikleriyle birlikte ezilen bir karatavuktan arta kalanlardı ağzımdaki. Macun kıvamına gelene kadar dövülüp lezzetlendirilen bu kuş böreği Maraş Andırın’dan gelmişti. Yemeğe fırsat bulamadığım, zihnimde Delicatessen filmindeki gibi kanlı, kasvetli enstantaneler oluşturup Paris La Tour D’Argent’daki ezilmiş ördekleri hatırlatıyordu bana. Bu ünlü restoranının spesiyalitesi olan o pres edilmiş ördekler hazırlanırken özel yapım bir mengeneden geçer. Tüm kan ve sıvısı böylece bir kaba aktarılarak yine göğüs etiyle beraber servis edilen bir sosun yapımında kullanılır.
Kemikleri unufak edilmiş karatavuk ve kuş böreği, tırşık ve cips tarhanayla bana açtığı ve sahleple dondurmanın ötesine geçen o yeni ufukta karşılaşacağım başka sürprizler de olduğunun işaretçisiydi sanki.

 


 

X