"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kestane kebap

Akşamüzeri bir vapurdan iniyorsunuz. Hava oldukça serin olmasına rağmen vapurun dış kısmında oturduğunuz için birazcık üşümüşsünüz.

Birdenbire mis gibi bir koku geliyor burnunuza. Kokuyu hemen tanıyor ve gidip küçük tezgahın başındaki yaşlı amcadan kestane alıyorsunuz. Hem eliniz ısınıyor hem içiniz. Manzara tanıdık geliyor değil mi? Evet, çünkü havanın soğumaya başladığının ve sonbaharın kapıda olduğunun habercisidir kestane. Antik çağlarda kutsal kabul edilen bu meyve saraylarda verilen şölenlerin de kıymetlisi olmuş bir zamanlar.

Bala batırılarak tatlandırılan ilk meyvelerden biri olduğu da biliniyor. Şimdilerde kestaneyi kıymetli kılabilecek daha çok sebebimiz var. Yani en azından bilim ilerlediği için bu sebepleri daha iyi biliyoruz. Potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum bakımından zengin olan kestane, kışın olumsuz şartlarına karşı vücut direncini artırıyor, fiziksel ve zihinsel yorgunlukları gideriyor. Potasyum düşüklüğünden şikayet edenlerin bu meyveyi daha çok yemesi gerekiyor, çünkü kestanenin 100 gramında yaklaşık 500 miligram potasyum bulunuyor. Hazır mevsimi de gelmişken, bu kadar faydalı bir meyveyi mutfaklarımıza daha sık konuk etmeliyiz diye düşünüyorum, ne dersiniz?

Terbiyeli etli havuç dolması

6 kişilik

Hazırlama süresi 20 dakika

Pişirme süresi

35 dakika


Malzeme listesi

á 5 adet kalın ve uzun havuç

İç harcı için;

á 250 gr orta yağlı kıyma

á 1 adet orta boy kuru soğan

á 4 yemek kaşığı pirinç

á 2 demet dereotu

á 1 çay kaşığı tuz, karabiber

á 5 yemek kaşığı zeytinyağı

á 3 su bardağı ılık su

Terbiyesi için;

á 1 adet limonun suyu

á 1 çay kaşığı un

Havuçlar kazındıktan sonra ortadan ikiye bölünür. İçleri dolma oyacağı ya da uzun bir bıçakla oyulur. Dolma harcının hazırlanması için; kıyma ve incecik doğranmış soğan derin bir kaba aktarılıp üzerine yıkanıp süzülmüş pirinç ve incecik kıyılmış dereotu eklenir. Tuz ve karabiber de serpilip 3-4 dakika yoğrulur. Hazırlanan harç, havuçların içine bastırarak doldurulur.

Dolmalar büyük boy bir tencereye yatık şekilde dizilir ve orta ısılı ateşe oturtulur. Üzerlerine zeytinyağı gezdirilip 5 dakika kadar pişirilir. Terbiye sosunun hazırlanması için; limon suyu ve un çukur bir kapta çatal yardımıyla iyice çırpılır. Üzerine ılık su ilave edilip karıştırılır. Hazırlanan sos dolmaların üzerinde gezdirilir. Yemek, orta ısılı ateşte, suyu kaynayıncaya kadar pişirilir. Suyu kaynamaya başlayınca ocağın altı kısılıp, tencerenin kapağı kapatılır. Havuçlar iyice yumuşayıncaya kadar pişirilip ocaktan alınır. Sıcak sıcak servise sunulur.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI