"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Kestane hoşafı

Kestaneleri tam ortalarından bıçakla yarın. Derin bir kaba koyup üzerini 2 parmak geçecek kadar su ilave edin.

Yarım su bardağı şekeri de ekleyip bir gece bekletin. Ertesi sabah iyice yumuşayan kestanelerin kabuklarını soyun.
Soyulmuş kestaneleri orta boy bir tencereye koyun. Üzerine 2 su bardağı tozşeker, 6-7 su bardağı su ve tuzu ekleyin. Orta ısılı ateşte, kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynamaya başlayınca altını kısın ve kısık ateşte kestaneler iyice yumuşayıncaya kadar pişirip ocaktan alın. Soğuyunca servise sunun.

Malzeme listesi

- 500 gr kestane
- 2,5 su bardağı tozşeker
- 1 çay kaşığı tuz
- 6-7 su bardağı su

Pastırmanın yolculuğu

Dün pastırmadan bahsetmiştik ve pastırmanın nasıl yapıldığını çok kısaca anlatmaya çalışmıştık. Peki ama ilk kez nasıl ve nerede yapıldı pastırma?
Türkler tarafından bulunan ve Türk yiyeceği olarak anılan pastırmanın tarihi Orta Asya’ya kadar uzanıyor. Oğuz ve Hun Türkleri sefer ya da yolculuk sırasında yemek pişirmeye zaman ayıramıyorlarmış anlaşılan ki, yanlarında taşıdıkları tuzlanmış etle besleniyorlarmış. Sefere çıkmadan önce atlarının eyerlerine taktıkları keselerde saklıyorlarmış parçalanmış sığır etini.
Yolculuk boyunca bacakların ağırlığıyla ezilen et de birkaç hafta sonra pastırmaya dönüşüyormuş. Böylece gerektiğinde attan bile inmeden karnını doyuran yolcular, hem zaman kaybetmemiş, hem de hayvanın en yağsız kısmından, ki genellikle sırt kısmı, kesilmiş olan etle karınlarını doyurmuş ve besleyici bir öğün yemiş oluyorlarmış.
Zaten pastırmanın Balkanlara yayılması ve oradaki insanların da bu lezzetli keşfin tadına bakması bu at üstünde yolculuk eden insanlar sayesinde gerçekleşmiş.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI