Dünya Haberleri

DÜNYA

  Keşmir'de çatışma: 7 ölü

  Hürriyet Haber
  07 Mayıs 2010 - 13:53Son Güncelleme : 07 Mayıs 2010 - 13:53

  Hindistan'ın Cammu-Keşmir eyaletinde ayrılıkçı militanlarla güvenlik güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmada, askeri yetkililere göre 5 militan ile 2 asker öldü.

  Bir Hint askeri sözcüsü, Şrinagar kentinin yaklaşık 80 kilometre kuzeyindeki Rafyabad ormanlık bölgesinde militanların bulunduğu yönünde istihbarat alınmasından sonra gece bölgeye giden güvenlik güçleriyle militanlar arasında çatışma çıktığını, bölgede arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

  Keşmir'de faaliyet gösteren en büyük isyancı örgüt Hizb-ül Mücahidin'in bir sözcüsü ise yerel bir haber ajansını arayarak, çatışmalarda ölenlerin 4'ünün militan, 3'ünün asker olduğunu söyledi.

  Hindistan ile Pakistan arasında tartışmalı, Himalayalar'daki Keşmir bölgesinin Yeni Delhi'nin kontrolündeki kesiminde 10 dolayında silahlı örgüt, bölgenin bağımsızlığı ya da Pakistan ile birleşmesi için 1989 yılından bu yana Hindistan yönetimi ile çatışıyor.

  Yeni Delhi, İslamabad'ı, militanları finanse etmek ve eğitmekle suçluyor. Pakistan ise suçlamaları reddederek, militanlara sadece manevi ve siyasi destek sağladığını kaydediyor.

  Pakistan ile Hindistan Keşmir sorunu yüzünden iki kez savaştılar. Keşmir'de isyancı grupların mücadeleye başlamasından bu yana bölgede çoğunluğu sivil yaklaşık 68 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı