Dünya Haberleri

DÜNYA

  Keşmir'de çatışma: 21 ölü

  AA
  05 Aralık 2014 - 22:18Son Güncelleme : 05 Aralık 2014 - 22:21

  Keşmir'in Hindistan kontrolündeki kısmında güvenlik güçleri ile militanlar arasında çıkan çatışmalar ve düzenlenen bombalı saldırılarda 21 kişi yaşamını yitirdi, 9 kişi yaralandı.

  Hindistan ordusu sözcüsü, Keşmir'deki kontrol hattının yakınındaki Uri bölgesinde bulunan Mahurar askeri kampına düzenlenen saldırı sonucu 8 Hint askerinin, 3 polisin ve 6 teröristin öldüğünü açıkladı. Ordu sözcüsü, yabancı olduğunu iddia ettiği ağır silahlı teröristlerin saldırısına askerlerin karşılık verdiğini belirtti.

  Sözcü, çatışma sonrası, Ahmad Nagar bölgesinde teröristlerle emniyet güçleri arasında çıkan çatışmada ise 2 militanın öldürüldüğü ifade etti.

  Yetkililer, ayrıca, Keşmir'de gün içinde meydana gelen iki bombalı saldırıda 2 sivilin hayatını kaybettiğini, 9 kişinin de yaralandığını

  Hindistan kontrolü altındaki Cammu Keşmir'de yerel hükümetin kurulması için seçim yapılıyor. Keşmir'in bağımsızlığını isteyen militanlar ise seçimlere karşı çıkıyor.

  İngiltere'den 1947 yılında bağımsızlıklarını kazanan Hindistan ve Pakistan, Keşmir nedeniyle 1948, 1965 ve 1971'de savaşa girmişti. Hindistan, Pakistan'ı Cammu Keşmir'de saldırı düzenlemeleri için militanlara silah sağlamakla suçluyor. Ayrılıkçıların 1989'dan bu yana devam eden silahlı saldırılarında 70 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı