Dünya Haberleri

  Keşmir'de ateşkes yok

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hindistan'ın tartışmalı Keşmir eyaletinde faaliyet gösteren Pakistan yanlısı Hizbulmücahidin örgütü, Hint yönetiminin eyalette ateşkesi bir ay uzatma kararının ''anlamsız'' olduğunu bildirdi. Örgüt sözcüsü Salim Haşmi, ''Ateşkes bir oyundu, uzatılması ise aynı oyunun ikinci perdesidir'' dedi.

  Hint hükümetinin 28 Kasım'da ilan ettiği ateşkesin ''sözde'' olduğunu, eyalette tutuklama ve aramaların devam ettiğini söyleyen Haşmi, ateşkesin hiçbir şeyi değiştirmediğini öne sürdü.

  Örgüt sözcüsü, ''Eğer Hindistan barış konusunda içtense, Pakistan'ın da bulunduğu üçlü görüşmeleri kabul etsin'' diye konuştu.

  Hindistan Başbakanı Atal Behari Vajpayii, Keşmir'de Ramazan'dan sonra sona erecek ateşkesi bir ay daha uzatma kararı aldıklarını açıklamıştı. Hizbulmücahidin ateşkesi baştan kabul etmemiş ve Hint güçlerine karşı silahlı savaşına devam edeceğini bildirmişti.

  Keşmir'deki ayrılıkçı örgütler, Yeni Delhi yönetiminden, eyaletteki askeri varlığını azaltması, Pakistan'ın da barış görüşmelerine kabul edilmesi ve Keşmirli mahkumların serbest bırakılmasını istiyor.

  Hindistan ise, Keşmirli ayrılıkçılara destek verdiğini öne sürdüğüPakistan'ın görüşmelerde yer alabilmesi için bu desteği kesmesini şartkoşuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı