İZMİR HABERLERİ

KESK'ten oturma eylemi

DHA
02.08.2017 - 20:17Son Güncelleme : 02.08.2017 - 20:17
DHA

 

KESK'ten oturma eylemi KAMU Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu kamudan ihraç edilenlerin görevlerine iade edilmesi için Konak'ta oturma eylemi yaptı. Yapılan basın açıklamasında toplu sözleşme görüşmelerine de dikkat çekildi, sendikalara ortak mücadele çağrısı yapıldı.  KESK üyesi yaklaşık 100 kişilik grup saat 18.00 sıralarında Konak'ta Eski Sümerbank binası önünde bir araya geldi. "İhraçlarınıza, açığa almalarınıza, sürgün ve cezalarınıza teslim olmayacağız", "Gerçek toplu sözleşmeyi gerçek sendika yapar" yazılı pankartlar açan grup yaklaşık 30 dakikalık oturma eylemi yaptı. Oturma eyleminin ardından KESK Şubeler Platformu adına basın açıklamasını Mustafa Güven yaptı. Güven, 2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem ‘Toplu Sözleşme' görüşmelerinin dün başladığını hatırlatarak, "3 milyon kamu emekçisini,  2 milyon kamu emekçisi emeklisini, ailelerini de hesaba kattığımızda en az 15 milyonluk geniş bir kitleyi yakından ilgilendiren bu "toplu sözleşme' görüşmelerine OHAL altında giriyoruz.
Satış sözleşmesine ortak olmayacağız. KESK'in fiili meşru mücadelesinin tüm kamu emekçilerinde yarattığı hegemonya hükümetlerce sahte sendika yasası ve sözde TİS Masası ile kesilmeye çalışılmıştır.  2010 Anayasa Referandumunda Memurların Toplu Sözleşme hakkı verileceği argümanı tüm referandum boyunca kullanılmıştır. OHAL'i emekçilere karşı hukuksal bir silah olarak kullanan AKP iktidarı TİS masasına vurduğu darbe masanın meşruiyetini tamamen ortadan kaldırmıştır. Şimdi iş emekçinin talepleri için fiili meşru mücadele ile söz de TİS oyununu bozmaktan geçiyor" dedi. TİS'in 3 dönemdir araç olarak kullanıldığını belirten, Güven, "Buradan tüm sendikaları ve şubelerini iş güvencemiz için, insanca bir ücret insanca bir yaşam için, gerçekten TİS ve Grev hakkımızın olduğu bir sendika yasası için ortak mücadeleye çağırıyoruz. Sendika patronlarınıza kanmayın on binlerce hukuksuz işten atmaya tepki koymayan, üyesine sahip çıkmayan sendika sendika değildir ve üyesine ihanet etmiştir. Yandaş sendika hukuksuz ihraçları da savunarak kamudaki hukuksuzluğa ayrımcılığa ortak olmuştur" diye konuştu.  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin OHAL'i fırsata çevirdiğini öne süren Güven, şöyle dedi: "İBB'de performans ve açtıkları davalar nedeniyle işçi arkadaşlarımızın işten atılması kabul edilemez. Bu nedenle yarın ESHOT işçilerinin yapacağı grevi destekliyoruz. İşten atmalara son verilmelidir." Açıklamanın ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KESK'ten oturma eylemi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  25 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:17
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:38
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı