« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Keşke Navarro bizde olsaydı"

Basketbol A Milli Takım Koçu Ergin Ataman, İspanya'ya gidecek olan 12 'Dev'i belirledi. Tecrübeli çalıştırıcı son olarak Melih ve Doğuş'u kadro dışı bıraktı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ataman basketfaul.com'a özel değerlendirmelerde bulundu ve İspanya'daki Dünya Kupası'na götüreceği kadroyu açıkladı.

Bu durumda A Milli Takım İspanya'da şu oyuncularla mücadele edecek:
Sinan Güler, Barış Ermiş, Barış Hersek, Emir Preldzic, Kerem Tunçeri, Oğuz Savaş, Kerem Gönlüm, Ender Arslan, Ömer Aşık , Cenk Akyol, Furkan Aldemir, Cedi Osman

İşte Ataman söyleşisinden pasajlar...

* Kamuoyunda oluşan karamsarlığa karşın takımın hedefe varacağını düşünüyorum. Hedefimiz öncelikle ilk 8 arasına girmek. Sonrasında ne olacağını kimse kestiremez, günlük performanslar belirleyici olur. Biz iyi bir gruptayız. Gruptan ikinci çıkarsak, diğer grubun üçüncüsü ile karşılaşacağız. Bana göre çapraz grubumuzda Litvanya birinci olacak, ikinci olmamız halinde Slovenya veya Avustralya ile oynayacağız. İkisini de yenebiliriz. Bu durumda da ilk 8 arasına kalmış olacağız.

* Hazırlık maçları benim açımdan çok yararlı oldu. Herkesi görmek, tanımak için bütün oyuncuları oynattım. Tabii ki her maçı kazanmak isteriz ama bu maçlarda ben görmek istediklerimi gördüm ve tespitlerimi yaptım.

* Ben hazırım. Takım da hazır. Eksik olan şey bazı oyuncularımızın henüz yeterli form seviyesine ulaşamamış olmaları. Takımın mücadelesi, birlikte oynaması, en ufak bir uyumsuzluk veya kendi içinde gerginlik yaşamamış olması pozitif şeyler.

* Negatif konu ise hücum yüzdemizin kötü olması. Boş atışları değerlendiremiyoruz. Bu da bireysel performansla ilgili. Dünya Şampiyonası'nda artacak konsantrasyonla birlikte oyuncularımın çok daha iyi performans sergileyeceğinden kuşkum yok.

* Yunanistan maçında Sinan tecrübesindeki bir oyuncu o basit hataları yapıp, çok kolay 2 top kaybetmemeliydi. Aynı şekilde Cenk Akyol her zaman soktuğu şutları atamadı. Bunlar konsantrasyonla ilgili, Dünya Şampiyonası'nda karşımıza çıkmasını beklemediğimiz konular.

* Set hücumlarında sorun yaşadığımız bir gerçek. Çok önemli hücum silahlarımızın bulunmadığı gerçeğini kabul etmek durumundayız. Bizde oyun kilitlenince sorunu tek başına giderebilecek Navarro gibi bir oyuncumuz yok ama bir şekilde sayı buluruz. Emir etrafına da dağıtım yapabilen bir oyuncu, Ender delici. Pota altından, İspanyollar'a karşı zorlandık ama her takımda Gasol Kardeşler yok. Pota altından Ömer, Oğuz'u kullanabiliriz.

* Savunma kaynaklı sayılara ihtiyacımız olduğu muhakkak. Hazırlık maçlarında zaman zaman baskılı savunma ve sonrasında değişmeli alan savunması denemelerimiz başarılı oldu. Geçmiş yıllara göre daha çok transition hücumu daha fazla zorluyoruz.

* Şampiyonada 70 sayıyı bulmamız bizim için yeterli olur, ki bu sayıya ulaşabiliriz. Artık oyuncuların dakikaları rotasyona göre değil, saha içindeki performansına göre belirlenecek ve kendi sistemime geçeceğim.

* Sonuç olarak basketbolseverlerimizden karamsarlığı terk edip takıma pozitif enerjilerini yollamalarını bekliyor ve diliyorum.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz