KESK, pazarlık masasından kalktı

Hürriyet Haber
26 Ağustos 2006 - 00:00Son Güncelleme : 24 Ağustos 2006 - 23:09

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) hükümetle yürütülen toplu görüşmeleri terk etti. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, kendileri için toplu görüşmelerin sona erdiğini, bir dahaki oturumlara katılmayacaklarını bildirdi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin dördüncü oturumunu terk eden Tombul, yaptığı açıklamada, görüşmelerin oyalamalarla devam ettiğini, ilk üç oturumdan hiçbir somut sonuç çıkmadığını kaydetti. Tombul, "Hükümet 2 milyon kamu emekçisini oyalıyor. Bunun ortağı olmayacağız. Bizim için toplu sözleşme oyalaması bitmiştir" diyen Tombul, grev ve toplu sözleşme haklarının olduğuna dikkat çekti. Görüşmelerde enflasyon farkının, grev ve toplu sözleşme konularının konuşulmadığını belirten Tombul, şöyle konuştu:

AİLE FOTOĞRAFIMIZA GİDİYORUZ:


"İçerdeki fotoğrafı bırakıp, gerçek aile fotoğrafımız olan kamu emekçilerinin arasına gidiyoruz. Hükümet, ’Bütçenin dengelerini sarsamayız’ diyor. Sanki bütçenin dengeleri 70 milyon değil birkaç bin kişi için geçerli. Bu dengeyi bozmak bizim görevimiz. Geçen yıl yüzde 5’e imza attılar, enflasyon farkını koparamadılar. KESK böyle bir oyunun figüranı olmayı kabul etmiyor, etmeyecek." Tombul, görüşmeleri terk etmesinin ardından Güvenpark’ta toplanan KESK üyelerinin arasına katıldı.

KAMU-SEN ’KALKMAYIZ’ DEDİ:

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin toplu görüşmelerdeki samimiyetini gördükleri takdirde mutabakat zaptını imzalamadan masadan kalkmayacaklarını söyledi. Akyıldız, hükümete tepkilerini hissettirmek amacıyla Yarın yapacakları mitinge tüm kamu çalışanlarını davet etti.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı