KESK görüşmelerden çekildi

Hürriyet Haber
24.08.2006 - 16:24 | Son Güncelleme:

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, toplu görüşmelerden bugüne kadar kamu çalışanları lehine hiçbir sonuç alınamadığını belirterek, toplu görüşmelerden çekildiklerini bildirdi.

Tombul, Başbakanlık Yeni Bina'daki toplu görüşmelerin 4. turu sürerken Başbakanlık Yeni Bina'dan ayrıldı.

Tombul, çıkışta yaptığı açıklamada, toplu görüşmelerde bugüne kadar hiç bir ilerleme olmadığını, somut hiçbir adım atılmadığını söyledi. Tombul, “Artık, bu aile fotoğrafında yer almayacağız. Gerçek ailemiz olan kamu emekçilerine dönüyoruz” diye konuştu.

Tombul, kendileri için toplu görüşme anlayışının bittiğini kaydetti.

KESK'in Ankara eyleminin 2'nci gününde, kent dışından gelen KESK’e bağlı sendikaların şube başkanları ve konfederasyon üyeleri öğle saatlerinde Milli Müdafa Caddesi’nde toplandı. KESK üyeleri, buradan görüşmelerin yapılacağı Başbakanlık Yeni Bina’ya doğru yürüyüşe geçti. Kumrular ve Necatibey caddelerini kapatan eylemciler, burada bir süre oturma eylemi gerçekleştirdi.

Emniyet güçleri geniş güvenlik önlemi alırken, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, burada bir basın açıklaması yaptı. Tombul, bugün yapılacak toplu görüşmelerin 4'üncü turunda, KESK’in taleplerini son kez teklif ederek, Hükümetten hemen yanıt vermesini bekleyeceklerini söyledi. “Hükümet samimi ise adım atar” diyen Tombul, örgütleriyle toplu görüşmelerde bugüne kadar gelinen süreci değerlendirerek, bir ortak irade belirlediklerini açıkladı. Hükümetin, toplu görüşme sürecini başından beri tek taraflı yönlendirmeye çalıştığını iddia eden Tombul, oysa masanın iki eşit tarafı olması gerektiğini, eğer bir taraf ağırlıklı olacaksa, bunun 2 milyon kamu çalışanını temsil eden sendikaların olması gerektiğini söyledi.

“YÜZDE 4'Ü ASLA KABUL EDEMEYİZ”

İsmail Hakkı Tombul, “3'üncü tur görüşmelerin ardından Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin bizi halka, ‘İstedikleri zammı verirsek, köye yol, elektrik, su götüremeyiz, hastane yapamayız’ diye şikayet ediyor. ‘Biz de hükümeti halka şikayet ediyoruz. Sayın Bakan, zaten yapmıyorsunuz ki” dedi. Tombul sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kamu çalışanlarının toplu sözleşme hakkı vardır. Hükümet, iki yıldır verdiği sözlere rağmen bu konuda hiçbir somut adım atmadı. Bugünkü eylemimiz, mücadele edilmeden hiçbir hakkın alınamayacağının göstergesidir. En düşük memur maaşının bin 50 YTL’ye çıkarılması yönündeki taleplerimizi sunduk. Elbette bu bir müzakere sürecidir. Hükümet somut, güvenilir bir adımla gelirse, talebimizi revize etmeye hazırız. Ama 650 YTL ücrete değil yüzde 4, yüzde 10 zam yapsanız ne olur? Hükümetin yüzde 4’lük zam teklifini asla kabul edemeyiz.”

Basın açıklamasının ardından, göstericiler, hükümet aleyhinde sloganlar atarak Necatibey Caddesi'nden Güvenpark'ın yanında kendileri için ayrılan alana geçti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı