ANKARA HABERLERİ

KESK: 4+4+4 ticarileşme

Hürriyet Haber
09.09.2012 - 15:23Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, 2012-2013 eğitim öğretim yılının sorunlarla başladığını belirterek, toplumun tüm kesimini yakından ilgilendiren 4 4 4 kademeli eğitim düzenlemesinin yasalaşmasının, eğitim sisteminin ticarileştirilmesine ve dinselleştirilmesine ilişkin süreçlerin en büyük adımı olduğunu iddia etti.
 Mülkiyeliler Birliği'nde DİSK, KESK, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği (TTB) adına yapılan basın toplantısına CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, KESK'e bağlı sendikaların genel başkanları ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul, 2012-2013 eğitim öğretim yılının sorunlarla başladığını söyledi.
 AKP hükümetinin, toplumun geniş kesiminin bütün itirazlarına rağmen 4 4 4 kademeli eğitim uygulamasını yürürlüğe koyduğunu belirterek, uygulamanın geleceği hedef alan tehditlerle başladığını savundu.

"İş gücüne taze kan" hedefi

Toplumun tüm kesimini yakından ilgilendiren 4 4 4 kademeli eğitim düzenlemesinin yasalaşmasının eğitim sisteminin ticarileştirilmesine ve dinselleştirilmesine ilişkin süreçlerin en büyük adımı olduğunu ileri süren Tombul, “Bir yanıyla kamusal eğitimin tamamen tasfiye edilmesiyle eğitimin her kademesinin paralı hale getirilmesine neden olacak bu sistem, sermayenin bugünkü ihtiyaçları doğrultusunda çocuk emeği üzerindeki sömürüyü de kesintisiz hale getirmekte, küçük yaşlardan ucuz iş gücüne taze kanlar katmayı hedeflemektedir” diye konuştu.
 Tombul, şöyle devam etti:

11 Eylül'de yürüyüş 15'inde miting

“Düzenleme henüz zihinsel, fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan ilkokula hazır olmayan 5-5,5 yaşındaki çocukların zorla okullara gönderilmesine, okulların dağıtılıp dönüştürülerek öğretmen ve öğrencilerin sürgün edilmesine, velilerin paralı okul servislerine mahkum edilmesine neden olmaktadır. Anadilinde eğitim talebi yok sayılmakta, kız çocukları eve kapatılmakta, çocuk gelinlerin, dindar ve kindar nesillerin yetişmesine neden olan bu sistem, geleceğimiz olan çocuklarımızı ırkçı ve gerici bir eğitime maruz bırakmaktadır.”
Eğitim Sen'in 4 4 4 sistemine karşı 11 Eylül'de yürüyüş düzenleyeceğini, yürüyüşün 15 Eylül'de mitinge dönüşeceğini kaydeden Tombul, çocukların ve ülkenin geleceği için herkesi bu eylemlere katılmaya davet etti.
 
CHP'li Gök: Cemaat kültürü ürünü

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise, 4 4 4 yasasının çıkartılmasını AKP içindeki pek çok milletvekili ve bakanların bilmediğini belirterek, bunun AKP'de egemen olan cemaat kültürünün dayattığı bir yasa olduğunu ileri sürdü.
Okulları büyük bir kaos beklediğini belirten Gök, “Okullarda bir yandan imam hatip öğrencilerinin bulunması, ilköğretim öğrencilerinin bulunması, karma bir eğitimin gelecek olması, kargaşa ortamında çocukların birbirine tedirgin bakması milli eğitimi de bölmektedir. Herkese yazık olmaktadır. AKP'nin uzlaşmaz tavrı, ne yazık ki ülkemizi büyük bir tehlikeye götürmektedir. Toplum bu yasayla kamplara bölünmüştür” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde KESK: 4+4+4 ticarileşme haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı