İZMİR HABERLERİ

Kesişen Zaman Anıtı Açıldı

IHA
11.10.2015 - 10:57Son Güncelleme :

EFES AMERİKAN DERNEĞİ’Nİ TEMSİLEN GEORGE W. QUATMAN İLE BAŞKAN BAKICI İLE AÇILIŞ ÖNCESİ BİR PROTOKOL İMZALADI

IHA

Selçuk’un tarihi ve kültürel değerlerine 60 yıldır katkı sunan Quatman Ailesi’nin fertleri, Kesişen Zaman anıtının açılışı için Selçuk’a geldi. Anıtın açılışından önce Selçuk Belediye Başkan Bakıcı’yı makamında ziyaret eden Quatmanlar, Başkan Bakıcı’ya Amerikan Efes Derneği logosu ve “60. Yıl” yazısı olan beyaz şemsiye hediye etti.
Efes Amerikan Derneği Başkanı George W. Quatman, kardeşleri David Quatman, George Quatman, kuzeni James Quatman ve derneğin diğer üyeleri; Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Quatman, “Lope’nin tasarladığı bu eserin burada yapılmasından çok mutluyuz. Bu eserin sonsuza kadar dostluğumuzun simgesi olarak burada kalmasını istiyoruz” dedi. George W. Quatman kendisiyle aynı ismi taşıyan dedesi George B. Quatman sayesinde şu anda Selçuk’ta olduğunu söyledi. Quatmanlar, Başkan Bakıcı ve diğer katılımcılara üzerinde Amerikan Efes Derneği logosu ve “60. Yıl” yazısı olan beyaz şemsiye hediye etti. Efes Amerikan Derneği’ni temsilen George W. Quatman ile Başkan Bakıcı ile açılış öncesi bir protokol imzaladı. İmzalanan protokole göre mevcut anıt ile Meryem Ana heykelinin ışıklandırılması ve çevre düzenlemeleri Efes Amerikan Derneği’nin katkılarıyla sağlanacak.
“GEÇMİŞ VE GELECEĞE ÖZEL BİR ANIT”
Amerikan Efes Derneği tarafından Selçuk Belediyesi desteğiyle yaptırılan Selçuk halkına hediye edilen Kesişen Zaman isimli anıtın açılış töreninde ilk olarak Davip Lope konuştu. Kesişen Zaman anıtı hakkında bilgi veren heykeltıraş Lope, bugünün özel bir gün olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. 2008 yılında Meryem Ana heykelini onarmak için Selçuk’a gelişinden itibaren geçen süreci özetledi. Lope, Kesişen Zaman anıtının yapımının başlangıcından itibaren yaşadığı sürecin ilk başlarda bilinmezliklerle başladığını söyledi. Lope, “Selçuk için, Amerika’da yaşayan insanlar için, bu projeyi destekleyen insanlar için özel bir şey yapmak istedim. Kardeşiyle birlikte yedi yıla yakın bir zamanda bu anıtın inşası için çalıştık. Bu anıt yalnızca bugüne değil geçmiş ve geleceğe özel bir anıttır” dedi
“BU ANIT NESİLLER BOYU TAKDİR EDİLECEK”
Lope konuşmasında şunları söyledi: “Bir sanatçı olarak yalnızca güzel olan değil, merakınızı artıran, hislerinizi uyandıran, hayatta kendinize ait olan sorular sormanızı sağlayan bir eser yaptım. Selçuk’a geldiğiniz zaman göreceğiniz çok şey var. Umut ediyorum ki; Selçuk’a gelen insanlar bu noktayı başka bir ziyaret noktası olarak takdir eder, anlar, sorular sorar, saygı duyarlar. Bu anıtı yaptığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. İnsanların bu anıta görüp dokunup, bu anıta dair bir şeyler sorgulamasını istiyorum. Benim için çok önemli. Bu anıt nesiller boyu takdir edilecek. Her şey için çok teşekkür ederim. Çalışanlarıma, belediyenin mühendis ve mimarlarına Yusuf Yavaş’a ve bu projeye destek veren herkese çok teşekkür ederim.”
“QUATMANLAR BİZİM FAHRİ HEMŞEHRİMİZDİR”
Kesişen Zaman anıtı açılış töreninde konuşan Başkan Bakıcı ise, Quatman Ailesi’nin Selçuk’un tarihi ve kültürel değerlerine yaptığı katkılardan söz ederek konuşmasına başladı. Meryem Ana Evi’ne ilk restorasyonun George W. Quatman’ın girişimiyle yapıldığına dikkat çeken Başkan Bakıcı şöyle konuştu: “1955 yılında bu yana Sayın Quatman tarafından kurulan Amerikan Efes Derneği aracılığıyla Meryem Ana Evi’nin yanı sıra St. Jean Kilisesi’nin bulunduğu meydanın kazılması, kilisenin restorasyonu, Şirince’deki Kilise ve Meryem Ana Evi’nde yapılan restorasyon çalışmaları, Meryem Ana heykelinin yapılması Quatman Ailesi’nin Selçuk’un kültürel ve tarihsel değerlerine sunduğu katkılar arasında yer alıyor.” 1978 yılında dönemin belediye başkanı Dr. Cahit Tanman tarafından George B. Quatman’ın oğlu Joseph Quatman’a fahri hemşehrilik unvanı verildiğinden söz eden Başkan Bakıcı, “Ben bugün kendilerinin de müsaadeleriyle üçüncü kuşak Quatmanlar’ı da hemşehrimiz olarak kabul ediyorum. Değerli katılımcılar aslında burada bugün bir misafir ağırlıyormuş gibi görünsek de Sayın Quatmanlar bizim fahri hemşehrimiz” dedi.
“BARIŞ VE HOŞ GÖRÜ MESAJININ VERİLDİĞİ TOPRAKLAR”
Kesişen Zaman anıtı açılışı dolayısıyla Selçuk’un tarihsel önemine değinen Başkan Bakıcı, “Bu topraklar gerçekten uluslararası öneme sahip topraklardır. Burada tespit edilmiş 8 bin 500 yıllık bir tarih ve medeniyetten bahsediyoruz. Bu anlayış ile yaklaşım ortaya koymak, tüm insanlığa buradan barışın, sevginin ve hoşgörünün mesajını vermek ve dünyada barışın kurulması için bize ne düşüyorsa bu topraklardan başlatmamız gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
“HATIRALARLA KALBİMİZDE DAİMA KALACAKSINIZ”
Son olarak konuşan Efes Amerikan Derneği Başkanı George B. Quatman da şunları ifade etti: “60 yıl önce büyükbabam Selçuk’u ziyaret etti ve hayatını sonsuza kadar değiştirdi. 60 yıl sonra Selçuk halen daha Quatman Ailesi’nin hayatını değiştirmeye devam ediyor. Bundan 60 yıl sonra çocuklarımız torunlarımız yine burada olacak. Kaymakam ve belediye başkanımızla yeni bir protokol imzaladık. Bu protokol arkamda gördünüz gibi yeni projelerin gelecekte olacağını tasdik eder. Bugün Selçuk’ta çok güzel bir gün. Amerika’ya götüreceğimiz hatıralarla kalbimizde daima kalacaksınız. Her şey için çok teşekkür ederim.” George W.Quatman tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün Kesişen Zaman anıtında kullanılan mermerlerden yapılan bir resim Başkan Bakıcı’ya hediye edildi.
“TERÖRÜ LANETLİYORUZ”
Yapılan konuşmaların ardından başta Quatmanlar olmak üzere Kaymakam Boyacı, Başkan Bakıcı Kesişen Zaman anıtı kurdelesini kesti. Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra David Lope Kesişen Zaman anıtının içerdiği parça ve ögeler hakkında ayrıntılı bilgi verdiği sırada Ankara’da meydana gelen patlamayla ilgili bilgilendirilen Başkan Bakıcı, “Terörü lanetliyorum. Böyle şeylerin sadece ülkemizde değil, dünyanın hiçbir yerinde yaşanmamasını istiyorum. Barış, özgürlük kolay gelmiyor. Barışa ve özgürlüğe sahip çıkmamız lazım, korumamız lazım. Bu hepimizin görevi. Dünyanın neresinde hangi ülkenin vatandaşını hedef alırsa alsın terörü lanetliyoruz. Barış ve özgürlükten yanayız” diye konuştu. Açılışın ardından yaşanan terör saldırısı nedeniyle diğer programlar iptal edildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kesişen Zaman Anıtı Açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ekim 2015 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kesişen Zaman Anıtı Açıldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı