KIRKLARELİ HABERLERİ

Kesimoğlu : Tarihi gar binası ve çevresi için gerekirse açlık grevine gideceğiz

DHA
14.11.2017 - 11:18Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ,(DHA)- KIRKLARELİ Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, TCDD tarafından kiralamaya çıkartılan gar binası ve çevresi ile alakalı bir basın açıklaması düzenledi.

İhalenin iptal edilmesi gerektiğini vurgulayan Kesimoğlu, Tarihi Gar alanı ve çevresinin Kırklareli halkının hizmetine verilmesi gerektiğini belirterek, aksi takdirde gösterecekleri mücadelenin dozunun artacağı ve belediye meclis üyeleri ile birlikte açlık grevine gidebileceklerinin altını çizdi.

Kesimoğlu, tarihi gar binası önünde yaptığı basın açıklamasında, "Bu alanın Kırklareli Belediyesi’ne kazandırılması ve Kırklareli Belediyesi aracılığı ile Kırklareli halkına hak edilen hizmetin sunulması için elverişli bir mekan haline getirilmesi kararlılığımızı defalarca dile getirdik. Fakat gelinen noktada, bu amacımıza ulaşma imkanı maalesef bulamadık. Aksine bize verilmemesine karşılık şuanda bu yaşam alanını rant amaçlı birilerine peşkeş çekilmesi ile karşı karşıyayız. Ben Kırklareli halkının Belediye Başkanı olarak asla ve asla buna müsaade etmeyeceğimi kararlı bir biçimde ortaya koymak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Kırklareli gar alanı ve çevresinin şuan ki hali ile Kırklareli’ne yakışmayan bir görüntü içerisinde olduğunu ifade eden Kesimoğlu "Bu alan 2012 yılında Devlet Demiryolları tarafından Kırklareli Üniversitesine 10 yıllığına tahsis edilmiş. Ama gördüğünüz gibi üniversite burada her hangi bir şey yapmadı. Burada gördüğünüz tablo Kırklareli’ne yakışmayan bir tablo. Burasının mülkiyetinin Devlet Demiryollarına ait olduğu bilinmediği için sürekli olarak Kırklareli Belediyesi ile ilişkilendirilmektedir. Bundan dolayı bazı kesimler tarafından burasının bakımını yapmadığımız, ilgilenmediğimiz konusunda eleştiriler alıyorduk. Burada gördüğünüz tarihi gar binası göz göre göre yıkılıyor ve yok oluyor. Bakın biz suç işledik, içerisine girilip kötü amaçlar için kullanılması adına camlarını çeşitli malzemeler ile kapattık. Ama başarılı olamadık" dedi.

İhale ilanı ve şartnamede çelişkiler bulunduğunun altını çizen Kesimoğlu şunları söyledi: "İhale ilanına baktığımızda bir ucubelik söz konusu, ihale ilanı 31.12.2019 yılına kadar kiralanacak deniyor. Arkasından bunun eki olarak TCDD tarafından şartname çıkartılıyor. Burada da yazılan şu, sözleşme imza tarihinden 31.12.2025 tarihine kadar kiralanacak. İhale ilanı ile 2019 diyorsunuz, şartnamenizde 2025 diyorsunuz. Bu ne yaman çelişkidir. Ayrıca şunu da özellikle belirtmek istiyorum, çok enteresan bir durum daha var. Şartname de şu da var. Artık acele bir şekilde birilerine peşkeş çekmek için dikkatten mi kaçtı bilmiyorum ama, yine bu resmi şartnameden okuyorum. Kırklareli Belediye Başkanlığı’na kiraya verilecek alanlar yazıyor bu şartnamede. Ben üçüncü bir kişi veya kurum olsam burada ihalenin şartnamesinde Kırklareli Belediyesine kiraya verilecek alanlar kısmını gördüğümde derim ki ‘’Siz kararınızı vermişsiniz, sembolik olarak ihale gerçekleştiriyorsunuz. Nereden bakarsanız bakın elle tutulur bir yanı olmayan ihale ile karı karşıyayız"

Bu alanın Kırklareli Belediyesi’ne verilmesi konusunda girişimlerde bulunduklarını ifade eden Kesimoğlu "Tam 5 kez resmi olarak TCDD’ye başvurduk. Fakat sonuç alamadık. Bu alan ile ilgili biz projelerimizi yaklaşık 3 yıl önce hazırladık. Biz dersimizi çalıştık. 3,5 yıldır emek veriyoruz. Biz burada aslına uygun bir biçimde restorasyon yapacağız. Çünkü burada bir tarih var. Buradaki rayları koruyacağız, manevra alan yeri var, eski su deposu var, burada bulunan çeşitli binaları kültürel amaçlı nasıl kullanabiliriz diye hazırlık yaptık. Hemen ileride bulunan esnaflarımızı da mağdur etmeden o alan içinde bir çalışma yaptık. Burada ki ve oradaki kötü görüntüyü ortadan kaldırmak istediğimizi daha önce de defalarca dile getirdik. Madem ki burası bir gar binası esnaf arkadaşlarımıza birer vagon verelim ve vagonları renkli renkli boyayalım dedik. Bu alanın etrafını koşu alanı, yürüyüş alanı yapalım dedik.  Bu alanın doğal halini koruyarak yaşam alanı olarak Kırklareli halkımızın hizmetine sunalım dedik. Fakat gelinen nokta itibari ile bu söylediklerimizi yapma şansımız yok gibi gözüküyor" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kesimoğlu : Tarihi gar binası ve çevresi için gerekirse açlık grevine gideceğiz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Kasım 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:33
 • Guneş
  08:04
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı