KIRKLARELİ HABERLERİ

Kesimoğlu: DSİ’nin bize verdiği suyu, Armağan barajından getirmesini bekliyoruz

DHA
07.09.2017 - 12:52Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ,(DHA)- KIRKLARELİ Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, “Biz sistemimizi tamamen yeniledik, şimdi DSİ'nin bize verdiği suyu Armağan Barajı'ndan getirmesini bekliyoruz” dedi.

Kırklareli Belediye Başkanı Kesimoğlu, belediye meclis salonunda düzenlendiği toplantıda basın mensuplarına su konusunda açıklamalarda bulundu. Belediye Başkanı Kesimoğlu son günlerde Kırklareli’nde yaşanan su sorunun farkında olduklarını ifade ederek, "Konunun ne kadar önemli ve hassas olduğu bilincindeyiz. Bu sorun yaklaşık 15 yıllık bir sorun. Yani bizimle birlikte meydana gelen bir sorun değil. Göreve gelmemiz ile birlikte su arıtma tesisimizde uzmanlar eşliğinde detaylı bir inceleme başlattık. 1998 yılında kurulan tesisin teknik ve fiziki yapısında büyük aksaklıklar olduğunu gördük. Çalışmalarımızı bu yönde hızlandırmaya başladık. Tesisimizi baştan sona köklü bir yenileme yoluna gittik. Fiziki şartları, teknik donanımlarını baştan sona yeniledik. Çalışmalar kapsamında kum filtre alt taşıyıcı plakaları, filtre kumunun geri yıkama işlemi için gerekli havalandırma nozullarını taşıyan ve filtre kumunu bir bütün halinde tutan taban yapısını oluşturan nozul taşıyıcı beton plakalarında tamamının tespit edilen çatlaklardan dolayı sökülerek yeniledik" dedi.

Suyu arıtma tesisinde elektronik sisteme geçeceklerini anlatan Kesimoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu sayede yöneticilerimiz anlık olarak suda, çözünmüş Oksijen, pH, bulanıklık ve klor ölçümünün takibini yapabilecekler.Biz suyumuzu Kırklareli barajından alıyoruz. Bugüne kadar hep suyumuzu alt savaktan aldık. Kırklareli barajının içerisinde organik çöküntüler var. Bu da doğal olarak suyun rengine ve kokusuna etki ediyor. Biz de o yüzden suyumuzu üst savaktan almak istediğimizi DSİ’ye bildirdik. DSİ ile bu konuda bir çok resmi yazışma gerçekleştirdik. Sürekli olarak bürokratik engellemelerle karşı karşıya kaldık. Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan illerde bu sistemle ilgili incelemeler yaptık. Şuan bir çalışma içerisindeyiz. Başlattığımız çalışmada ilave boru sistemi ile üst savaktan suyu alıp arıtma tesisimize götüreceğiz ve suyu bu şekilde halkımıza ulaştıracağız. Böylece sorunun büyük bir kısmını çözmüş olacağız"

Kırklareli’nin suyunu Armağan Barajından almasının gerektiğini vurgulayan Kesimoğlu, "Bunun gerçekleşmesi için 3.5 yıldır mücadele veriyoruz. DSİ, 2013 yılında Armağan Barajı’ndan su getirilmesi ile alakalı bir proje başlattı. 2015 yılında bitmesi gereken bir proje. Yıl 2017 ancak hala bitmiş bir şey yok. Elimde keşke sihirli bir değnek olsa da hemen çözebilsem.Ben de babayım. Her şeyden önce insanım. Benim evime de aynı su geliyor. Hiç bir şey insan yaşamından daha önemli değildir. Belediye olarak elbette ki sorumluluğumuz altında bu konu. Ama niçin bürokratik engeller yaşadığımızın sorgulanması gerekir. Boğaz'ın iki yakasını birleştiren anlayış neredeyse 5 yıldır 24 km.lik isale hattını oluşturamadı. Armağan barajından gelecek temiz suya neden kavuşamıyoruz? Bunun da araştırılması gerekir. Armağan Barajı isale hattı çalışması tamamen DSİ’nin yetkisinde olan bir durum ve bu durum bizim elimizi kolumuzu bağlamış durumda. 2013 yılında ihale edilmiş ve 2015 yılında tamamlanması gereken proje bu zamana kadar tamamlanabilmiş değil. Bunun nedenlerini sorgulamak lazım. DSİ hala bu isale hattını yapmadı yada yapmak mı istemiyor? Acaba siyaset mi engel oluyor diye sormamız gerekiyor. CHP’li Belediye olduğumuz için mi süreç bu kadar uzuyor. Art niyetli veya kötü düşünmek istemiyoruz. Bu konuyu halkımızın takdirine bırakıyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kesimoğlu: DSİ’nin bize verdiği suyu, Armağan barajından getirmesini bekliyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Şubat 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:58
 • Guneş
  08:31
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:25
Sayfa Başı