Gündem Haberleri

  ‘Kesik kol’da 73'üncü duruşma

  Hürriyet Haber
  15.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KIRKLARELİ'nin Lüleburgaz ilçesinde hatalı iğne nedeniyle sol kolu kesilen Ayşen Başaran'ın ailesinin SSK aleyhine açtığı 60 milyar liralık tazminat davası ertelendi.

  Lüleburgaz Asliye Hukuk Mahkemesi'de görülen davanın 73'üncü duruşmasında hakim, Adli Tıp Kurumu'ndan gelen ve kusur oranlarını gösteren raporu okudu. Ceza davasında iğneyi yapan hemşire 8'de 2 kusurlu bulunması üzerine, tazminat davasında 8'de 6 kusurun kime ait olduğunun bildirilmesi istenen Adli Tıp raporunda ilginç ifadeler yer aldı. Bu raporda kusurun 8'de 2'sinin yine hemşirede olduğu belirtildi, 8'de 6 da hastalığın gelişimi, bünyesel faktörler gibi kişinin kendisine ve hastalığa bağlı olduğu vurgulandı. Ayşen'in avukatı rapora itiraz ederek, ‘‘Son rapor düşündürücü ve şaşırtıcıdır. Kangren bir hastalık değildir. Bu olayda Ayşen kusurlu olamaz’’ dedi. Baba Hüseyin Başaran da ‘‘Kızım kolunu kendisi mi kesti? Adalet istiyoruz’’ dedi.

  Daha önce sonuçlanan ceza davasında hemşire Pakize Özkan, Ayşen'e hatalı iğne yapması nedeniyle suçlu bulunmuş ve 22 gün hapis ve 75 bin lira para cezasına çarptırılmıştı. Hapis cezasının paraya çevrilmesiyle hemşire Pazike Özkan 185 bin lira para cezasına mahkum olmuş, ceza davası bitmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı