Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ‘Keşif Dünyası’ Türkiye’de

  Hürriyet Haber
  09.09.2015 - 16:40 | Son Güncelleme:

  Çocuklara bilimi sevdirmek ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak için dünyanın farklı ülkelerinde sürdürülen ‘Keşif Dünyası’ projesi Türkiye’de de başlatıldı. Proje kapsamında uzmanlar her gün okula giderek, çocuklarla laboratuvarlarda eğitimler veriyor. Çocuklar bilim atölyelerinde yapıştırma, yıkama, temizleme, kozmetik alanlarında ilk bilimsel deneylerine katılıyor.

  Çocuklara bilimi sevdirmek için uygulanan projelere bir yenisi daha eklendi. Dünyanın farklı ülkelerinde sürdürülen ‘Keşif Dünyası’ projesi Türkiye’deki okullarda da başlatıldı. Projede uzmanlar her gün okula giderek, çocuklara bilimi sevdirecek laboratuvar uygulamalarına katılıyor. 2015 yılında birçok okulda 67 bilim atölyesi ile 1.500 öğrenciye ulaşıldı. Çocuklar, okullardaki bilim atölyelerinde yapıştırma, yıkama, temizleme, kozmetik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere çeşitli konularda ilk bilimsel deneylerine katıldı. Deneylerde araştırmalarını su, limon, yumurta kabuğu gibi malzemeler üzerinde yaptılar. Henkel ve Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘Keşif Dünyası’ projesinde, yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çocuklara özellikle, doğa sevgisi ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırmak amaçlanıyor.

  “Hedefimiz çocukların keşfetme merakını geliştirmek”

  Henkel’in Düsseldorf’taki merkezinde Sürdürülebilirlik ve Keşif Dünyası Girişimi Yöneticisi Dr. Ute Krupp, projeyi şöyle anlattı:
  “Bu proje, çocukların gerçek bir bilim insanı gibi davranabilmelerinin yanı sıra yapıştırıcı, kozmetik, deterjan ürünlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirlik hakkında araştırma yapabilmeleri açısından da büyük bir fırsat. Bugün yalnızca beş ülkede uygulanan ve global anlamda büyük önem taşıyan projeye Türkiye’nin katılması bizim için mutluluk verici. Çünkü Keşif Dünyası projesi, ülkelerin geleceği için oldukça değerli olan çocukları, bilime yönlendirerek ve onların ilgilerini bu alana çekerek çok özel bir görevi yerine getiriyor.”

  Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar ise, “Keşif Dünyası projesi, çocukların içlerindeki dâhiyi keşfetmelerini ve eğlenirken yeni bir şeyler öğrenmelerini sağlamak üzere hayata geçirildi. Şu anda onlarla birlikte biz de bu heyecanı yaşıyoruz. Hedefimiz, ‘Keşif Dünyası’ girişimi ile çocukların keşfetme merakını geliştirmek ve bilim merakını ateşlemek” diye konuştu.
  Yaratıcı Çocuklar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Didem Çapa da, “Keşif Dünyası projesi ile çocuklara Türkiye’de bilimin kapılarını açıyoruz. Çocuklar bu sayede minik araştırmacılar olarak bilimin sırlarına yol alıyor ve ilk deneylerini gerçekleştiriyorlar. Bu deneyim, gelecekteki mesleki seçimlerine de katkı sağlayacak. Ayrıca Keşif Dünyası, sadece Türkiye’de değil tüm dünyada çocuklara sürdürülebilirlik ve çevre bilinci aşılıyor” dedi.

  Etiketler: çocuk
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı