Kesici'den Düyun-u Umumiye uyarısı

Hürriyet Haber
11.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANAP grup toplantısında, hükümetin ekonomik kararları masaya yatırıldı. Bursa Milletvekili İlhan Kesici, ekonomi yönetimini sert dille eleştirirken, gelinen noktayı Osmanlı'dan borçlarını alamayan yabancıların gelirlere el koyduğu Düyun-u Umumiye dönemine benzetti. Kesici, ‘‘Şimdi de postmodern Düyun-u Umumiye'ye gidiyoruz’’ dedi. Grup toplantısında sözalan Kesici, ekonominin ‘sihirbazlar ve sihirli değnekle’ düze çıkamayacağını söyledi. Kesici, yanıt vermek için kürsüye çıkan ve rakamları ‘‘Mesela’’ diyerek yorumlayan Devlet Bakanı Güneş Taner'e ‘‘Benim rakamlarım mesela değil, gerçek’’ diye laf attı.

Ekonomideki borçlanma eğiliminin kendisine Osmanlı'nın son dönemini anımsatttığını belirten Kesici, şöyle dedi: ‘‘1871 yılında Osmanlı 15 ayrı borçlanma nedeniyle büyük bir sıkıntıya düştü. Ramazan kararları almak zorunda kaldı. İç ve dış borçlarının bir kısmını ödeyemediği için tahvil vermek zorunda kaldı. Sonra yabancılar ödenmeyen borçlarına karşılık gelirlere el koydular ve Düyun-u Umumiye dönemi yaşandı. Aynı olmayabilir. Ama bugünde postmodern bir Düyun-u Umumiye doğru gidiyoruz. AB'nin Türkiye'ye yönelik tutumu da bunun göstergesi.’’

Kesici, seçim için 2.5 yıllık bir süre olduğunu, halen 3 yıllık programın yapılmadığını belirtti. Kesici, ‘‘Ortada program yok. Varsa da ne ben, ne de gruptaki arkadaşlarım bilmiyoruz. Program IMF'li mi IMF'siz mi olacak buna siz bile karar veremediniz. Türkiye'de kötü bir alışkanlık var. Herkes bir adam gelecek işleri düzetecek diye bekler. Sihirbazla, sihirli değnek ile bu iş olmaz’’ dedi.

Kesici'ye yanıt veren Taner ise iç ve dış borçlar konusunda hükümetin hiçbir sıkıntısı olmadığını belirterek, ‘‘Faizleri de ana parayı da trink diye ödüyoruz’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı