İZMİR HABERLERİ

KESİAD Başkanı Yöndem'den kentsel dönüşüm uyarısı

DHA
23 Haziran 2017 - 13:25Son Güncelleme : 23 Haziran 2017 - 14:05

SON günlerde Ege Denizi'nde meydana gelen irili ufaklı depremler nedeniyle bir açıklama yapan Kemalpaşa Sanayici ve İş adamları Derneği (KESİAD) Başkanı Zeki Yöndem, Kentsel Dönüşüm Yasası'nın yeterli ve doğru şekilde uygulanmadığını savunarak yetkilileri harekete geçmeye çağırdı.

DHA

 

KESİAD Başkanı Zeki Yöndem, Karaburun açıklarında meydana gelen 6.2 şiddetindeki depremin Türkiye'yi bir kez daha deprem gerçeği ile karşı karşıya bıraktığını belirtti. Kentsel Dönüşüm Yasası'nın Türkiye'nin pek çok şehrinde suistimal edildiğini ve hiçbir zaman mahalle veya ilçe bazında uygulamaya konulamadığını öne süren Yöndem, "Yasa, binaların bir takım vergi ve harçlardan muaf tutulması avantajı sağlaması nedeniyle maalesef  'kentsel yenileme'den öteye geçemedi" dedi. İzmir'de 1970'li yıllarda inşa edilen apartmanların ekonomik ömrünü tamamladığını belirten Yöndem, kentin, yıkım etkisi yaratabilecek şiddetli bir depremden önce mutlaka yenilemeye tabi tutulması gerektiğini savundu. Yöndem, "Kentin eski yapılaşma alanları, 70'li yıllarda apartman kültürü ile tanışan İzmir'de bitişik nizam yapılarla boğuldu. Kentin birçok noktasında eski mahallelerdeki tarihi yapılar birkaç yılda dozerlerle yıkılıp yerine bitişik nizam 5'er katlı yapılar inşa edildi. Bugün gerek İzmir'de gerekse deprem kuşağındaki Türkiye'de deprem ile insan arasına sokabileceğimiz tek olgu Kentsel Dönüşüm Yasası, lakin bu yasa birtakım suiistimalleri de beraberinde getirdi" diye konuştu.

BELEDİYELER VE YATIRIMCI ARASINDA İŞBİRLİĞİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Uzundere, Kadifekale gibi alanlarda bazı çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Yöndem, "Yarın Aktepe, Emrez, Ballıkuyu ve Ege Mahallesi gibi alanlar, yerinde dönüşüm ile çağımıza ayak uyduracak sosyal donatı alanları ile İzmir'de kentsel dönüşümün öncü mahalleleri olarak öne çıkacak. Fakat kenti yıkacak şiddetteki bir depremin zamanı ve yerini günümüz teknolojileri ile önceden belirlemek mümkün değil. İşte bu yüzden kentte, belediyeler ve yatırımcı arasında acilen bir iş bölümü yapılıp şehrimizi sağlıklı ve modem yapılarla donatmak zorundayız. Yüzlerce yıllık tarihinde büyük depremler ve yıkımlar ile pek çok uygarlığın tarihe gömüldüğü Anadolu'da tabiat ananın yarın ne gibi sürprizlerle karşımıza çıkacağını bugünden kestirmek imkansız. Bugün bizim acilen yapacağımız iş, öncelikle Buca, Karabağlar, Bornova ve Karşıyaka gibi ilçelerden başlayarak kentsel dönüşümü harfiyen uygulamak olmalı. Olası bir büyük deprem öncesi gelin biz gardımızı alalım" dedi.

 

Etiketler: izmir , Ekonomi , Finans

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden KESİAD Başkanı Yöndem'den kentsel dönüşüm uyarısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Haziran 2017 tarihinde saat 13 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça KESİAD Başkanı Yöndem'den kentsel dönüşüm uyarısı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ağustos 2017, Pazar
  • İmsak
   04:37
  • Guneş
   06:23
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:08
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı