MENÜ
R

Zeytinyağında kalite çok önemli!
Peki kaliteli zeytinyağını nasıl anlayacağız?

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Mis kokusu ve tadı ile yemeklerimize lezzet katan zeytinyağını sevmeyenimiz yoktur. Peki, sağlıklı
beslenmeye özen gösterenlerin sofralarından eksik etmediği, doğanın bize en güzel armağanlarından
biri olan zeytinyağının kalitesini hangi kriterler belirliyor? Cevabı, içeriğimizde saklı!

Öncelikle ideal koşullar sağlanmalı

Kaliteli natürel zeytinyağı üretiminde birçok ideal koşulun bir arada bulunması gerekir. Yöre ikliminden toprağın verimine, zeytinin toplanma şeklinden kullanılan gübreye, mekanik ezme makinelerinin özelliklerinden zeytinyağının nasıl stoklandığına kadar birçok faktör kaliteye doğrudan etki eder. Bu nedenle; bütün bu faktörlerin mutlaka deneyimli ve uzman kişiler tarafından kontrol edilmesi gerekir. 

Her aşaması ayrı bir özen istiyor

Zeytin ağacının istenilen kalitede meyve vermesi, zeytinlerin toplanması, sıkılması, ambalajlanarak yine en iyi kalitede tüketiciye ulaşması ancak her aşamanın titizlikle kontrolü ile mümkün olabilir. Bu nedenle üretilen zeytinyağı iki farklı kontrole tabi tutulur. Bunlardan ilki laboratuvar ortamında yapılan testlerdir. Bu testlerde zeytin yağının istenilen kriterlere uygunluğu kontrol edilir. Degüstasyon adı verilen ikinci aşamada ise tadım uzmanları tarafından zeytinyağının kokusunun ve tadının eskpertizi yapılır. İstenen kaliteye ulaşmanın tek yolu bu çok önemli olan iki aşamanın deneyimli uzmanlar tarafından yapılıyor olmasıdır.

Açık satılan yağlara dikkat!

Kalite ve kontrol satandartlarından uzak üretilen açık satılan ürenlerde çok dikkatli olmak gerekir. Denetimden uzak bu ürünler, hem içeriği hem de doldurulma koşulları bakımından tüketici sağlığı için risk oluşturabilir. Bu nedenle; markasız teneke ve petlerde satılan ürünler yerine, kalite-kontrol testlerinden geçmiş gıda üretim belgesi sahip ürünler tercih edilmelidir.