Yeşil alanların hayatımıza olumlu etkileri

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

katkılarıyla...

Günümüzde en çok özendiğimiz hayat yeşile dokunan insanların hayatı. Evinden çıktığında çimenlere basan, doğayla iç içe olan insanlar şehir hayatındaki en şanslı insanlar diyebiliriz. Şehrin gir havası hayatımızı ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilerken, bakın yeşil alanların insan üzerinde nasıl etkileri var…

Daha kaliteli bir yaşam

Yeşil alanlarda yaşayan insanlar ağaçların temizlediği mis gibi bir havayı soluyor. Daha kaliteli uyuyorlar ve yaşam aktivitelerini daha keyifle yapıyorlar. Aynı zamanda yeşil alanlar insanları fiziksel aktivite yapmaya teşvik ediyor. Yeşil alanlarda egzersiz yapan insanlarda stres hormonu olan kortizolun, kapalı alanlarda yapanlara göre daha az salgılandığı da araştırmalarda görülmüş bir gerçek.

Daha çok huzur

Şüphesiz, doğaya ne kadar yakın olursak o kadar mutlu oluyoruz. Bunun nedenlerinin arasında, yeşil alanlarda geçirilen sürenin insanı rahatlatması ve depresyona neden olan etkenlerden uzaklaşması var. Doğada yaptığınız kısa bir yürüyüş bile modunuzu bir anda yükseltmeye yeter.

Araştırmalar gösteriyor ki…

Bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda yeşil alanlarda vakit geçirenlerin daha düşük kan basıncı ve kortizol yoğunluğuna sahip oldukları bulgusuna ulaştı. Bu da insanlardaki stres oranını azaltıyor ve daha sakin olmalarını sağlıyor.

Her gün daha iyiye

Yeşil alanlarda vakit geçiren çocuklar problem çözme becerilerini geliştiriyorlar ve dikkatlerini daha kolay toplayabiliyorlar. Bu çocukların çalışma belleklerinin gelişip, dikkatsizlik düzeyinin düştüğü de araştırmalar tarafından kanıtlanmış bir gerçek.

Hem şehir hem yeşil: Kemerlife XXIII

Mimarisi ferahlık ve bol bol gün ışığı üzerine kurgulanmış Kemerlife XXIII’te asma bahçeler ve ahşap bloklarda bahçe teraslar ile kendinizi yeşilin içinde hep huzurlu hissedeceksiniz. Hem şehirde hem de yeşillikler içinde yaşamanın keyfini çıkarmak için tıklayın!