MENÜ
R

Üniversite tercihi yaparken mutlaka sorgulamanız gereken 4 önemli kriter

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Üniversite tercihi, geleceğinizi planlarken karşınıza çıkacak en önemli seçimlerin başında geliyor. Çünkü tercih edeceğiniz üniversite, iş hayatına atılmadan önceki son durak! Burada alacağınız nitelikli eğitim ve diğer tüm kazanımlar hem kariyerinizde hem de gelecek planlarınızda belirleyici bir rol oynayacak. Peki bu kritik tercihi yaparken en çok nelere dikkat etmelisiniz? 21. Yüzyılın iş dünyası yeni mezunlardan ne bekliyor? İşte detaylar...

Eğitim programında hangi bölümler var?

Tercih edeceğiniz üniversite sadece tek bir alanda değil, size yeni kapılar açacak ve modern çağın farklı alanlardaki nitelikli insan ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede bölümlere sahip olmalı. Bunun yanında, modern uygulama laboratuvarlarına sahip ve teknolojik alt yapısını tamamlamış üniversiteler, okuduğunuz bölümde size artı değer katarak geleceğe en etkin biçimde hazırlanmanızı sağlar.

Sizi 21. yüzyılın iş dünyasına hazırlıyor mu?

Dünyadaki hızlı değişim tüm sektörleri yakından ilgileniyor. 21. yüzyıl iş dünyasının üniversite mezunlarından büyük beklentileri var. Dolayısıyla, üniversitelerin de akademik programlarını bu değişim ve büyümeye paralel olarak güncellemeleri, çağın beklentilerine uygun bir eğitim anlayışı uygulamaları çok önemli.

Uluslararası işbirlikleri hangi düzeyde?

Değişen yaşam koşulları, her alanda sadece ulusal düzeyde değil, uluslararası düzeyde başarı ve ilerlemeyi zorunlu kılıyor. Bu noktada, tercih edeceğiniz üniversitenin uluslararası alanda sahip olduğu işbirlikleri dünya vatandaşlığına giden yolda sizi bir adım öne çıkaracaktır. Unutmayın, Ne kadar çok farklı kültürden ve milletten öğrenciyle bir araya gelirseniz, hem yurt içindeki çok uluslu firmalarda iş bulma şansınız artar; hem de yurt dışı kariyer seçenekleriniz için zemin hazırlamış olursunuz.

İşe alım ve yerleştirme konularında etkin mi?

Okuduğunuz bölüm ne olursa olsun, uygulamalı eğitim ve okurken sektörel deneyim kazanmak günümüzde üst düzey bir eğitim hayatının olmazsa olmazlarından. Seçeceğiniz üniversite bir yandan sizi kendi alanınızda uzmanlaştırırken diğer yandan da sizi sektöre hazırlamalı. Üniversitenizin işe alım ve yerleştirme konularındaki deneyimi ve yetkinliği, eğitim hayatınız boyunca ve sonrasında sunduğu iş ve staj olanakları, gelecek planlaması yaparken size hem yol gösterici olacak hem de rekabet ortamında sizi ön plana çıkartacaktır.