MENÜ
R

Sindirim problemi yaşayanlar dikkat!
İşte Probiyotikler hakkında bilmeniz gereken 7 önemli detay!

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Probiyotik gücümüzün azalması güçsüz bir bağışıklık sisteminin zeminini hazırlıyor. Uzmanların dost bakteriler olarak nitelediği probiyotikler, bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve çeşitli sağlık problemlerine neden olan düşman bakterilere karşı doğal biyolojik barajlar inşa eder. Peki, probiyotikler nasıl etki eder? Her probiyotik aynı mıdır? Prof.Dr. Cem Kalaycı, probiyotikler ile ilgili merak edilen tüm soruları sizin için yanıtladı. İşte detaylar…

Probiyotik nedir?

Probiyotikler vücut için faydalı bakteriler olarak tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre probiyotikler; yeterli miktarlarda alındığında sağlığa yararı kanıtlanmış canlı mikroorganizmalardır. Bağırsaklarımızda yer alan mikroorganizmalar sağlık için gereklidir. Bu mikroorganizmaların kaybı veya çeşitliliğinin azalması birçok hastalık ile ilişkilendirilebilir.

Probiyotikler nasıl etki eder?

Faydalı bakterilerin yani probiyotiklerin nasıl fayda sağladığı kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı öngörüler bulunmaktadır. Zararlı bakterilerin çoğalmasına ve bağırsak yüzeyine bağlanmasına engel olurlar. Bağışıklık sistemine etki ederek bağırsaklarda iltihabı engelleyici maddelerin yapılmasını arttırırlar. Ayrıca, bağırsak iç yüzeyinde salgılanan bazı maddeler yardımıyla ağrı kesici özellikle karın ağrısını kesici özellikleri vardır.

Probiyotikler ne için kullanılır?

Probiyotikler birçok hastalıkta kullanılmakta ve denenmekle birlikte en sık kullanım alanı ve bilginin en yoğunlaştığı alan sindirim sistemidir. Birçok sindirim sistemi hastalığında kullanılmakla beraber en sıklıkla antibiyotiklerin yol açtığı ishallerde, mikrobik ishallerde, gaz, şişkinlik yakınmalarında ve huzursuz bağırsak veya hassas bağırsak adı verilen irritabl bağırsak sendromunda (IBS) kullanılmaktadır.

Huzursuz bağırsağın belirtileri…

Gaz, şişkinlik karın ağrısı toplumda çok sık görülen yakınmalardır. Bu şikayetlerin sık sebebi huzursuz veya hassas bağırsaktır. Huzursuz bağırsak çok sık bir durum olup en sıklıkla şişkinlik, gaz, karın ağrısı, bağırsak alışkanlıklarında düzensizlik (ishal, kabızlık veya bazen ishal bazen kabızlık dönemleri) şeklinde kendini gösterir. Bu belirtilerin biri, birkaçı veya hepsi bir arada olabilir.

Bu rahatsızlığı tetikleyen nedenler…

Toplumda her 7 ila 10 kişinin birinde görülmekte ve zaman zaman çözümsüz kalmaktadır. Bu durumu tetikleyen birçok etken vardır. Bunlar arasında bazı gıdalar (özellikle süt ve süt ürünleri, ve gluten), hareketsizlik, ruhsal stresler, seyahat, bazı ilaçlar ve bağırsakta ki faydalı bakteri dengesinin bozulması sayılabilir.

Huzursuz bağırsak sendromu olan hastalarda, gaz ve şişkinlik yakınması olan kişilerde, probiyotikler şikayetlerin düzeltilmesinde önemli derecede rol oynarlar. Bu hastaların çok önemli şikayetlerinden bir olan karın ağrısına da etkilidirler.

Eğer bu sorunları yaşıyorsanız…

Mikrobik ishallerde (hem viral hem bakteriyel) probiyotiklerin etkinliği kanıtlanmıştır. Gerek erişkinler ve gerek çocuklarda ishal süresini kısalttığı gibi, ishalin şiddetini ve sıklığını da azaltmaktadır. Ayrıca çocukluk çağı ishallerinde hastane yatışı gerektiren ishalleri de azaltmaktadır. Bazı çalışmalarda kabızlıkta da probiyotiklerin yararlı olduğu, tuvalete gitme sıklığının ve dışkı kıvamının düzeldiği gösterilmiştir.

Her probiyotik aynı mı?

Probiyotiklerin etkili olabilmeleri için mideden ve ince bağırsaklardan, asit ve safradan etkilenmeden geçip bağırsaklarda yerleşerek çoğalmaları gereklidir. Probiyotiklerin bu özellikleri her birinde farklıdır. Bu özellikleri bakımından sindirim sisteminde kullanılması en uygun olanlardan biri de bifidobakterdir.

Alflorex, sağlıklı bağırsakta doğal olarak bulunan benzersiz Bifidobacterium infantis 35624® probiyotik suşunu içerir. Alflorex sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

 

Detaylı bilgi için tıklayınız