R

Kuzey Avrupa’nın size hayalinizdeki tatili sunacak 10 muhteşem yeri

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Kuzey Avrupa, doğa güzellikleri ve turistik şehirleriyle ön plana çıkıyor. Kuzey Avrupa’da bulunan Baltık Bölgesi ve Norveç’in ünlü fiyortları ise görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Yeşil ve mavinin en güzel tonlarını sunduğu bu bölgelerde bulunan sıra dışı yerleri sizler için derledik.

ÜNLÜ BALTIK BAŞKENTLERİ

Kiel

Kuzey Almanya’da bulunan Kiel, sanayi ve eğitim merkezi olarak biliniyor. Almanya’nın en eski botanik bahçelerinin de yer aldığı şehir; Baltık Denizi’ne kıyısı olduğundan ayrıca önemli bir liman kenti özelliğine de sahip konumunda bulunuyor.

Kopenhag

Danimarka’nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık kenti olan Kopenhag; refah seviyesinin yüksekliğiyle dikkat çeken bir şehir. Şehirdeki kanalların yanlarına dizili kafe, restoran ve mağazalar; Kopenhag’ın canlı şehir dokusunu yansıtıyor. Şehir aynı zamanda müzeler ve etkinlik salonlarıyla zengin bir kültür merkezi olarak öne çıkıyor.

Helsinki

Finlandiya’nın başkenti olan Helsinki; Baltıklarla Finlandiya’nın ormanlarının birleştiği bir noktada yer aldığı için mavi ve yeşilin tüm güzelliğini yansıtan bir şehir olarak biliniyor. Finlandiya’nın kültürel varlığının en önemli merkezi olan Helsinki’de gezilebilecek yerler arasında Finlandiya Sanat Müzesi, Finlandiya Ulusal Müzesi, Senato ve Pazar Meydanı gibi kültürel ve merkezi alanlar başta geliyor.

St. Petersburg

Yüzlerce yıl Çarlık Rusyası'nın başkenti olan ve Avrupa’nın günümüzde dördüncü büyük şehri olan St. Petersburg; eğlence, kültür ve gıda turizminin önde gelen şehirlerinden bir tanesi. ‘’Kuzey’in Venedik’’i olarak bilinen şehrin simge yapıları arasında Aziz Isaak Meydanı, Çarlık Sarayı ve Ermitaj Müzesi öne çıkıyor.

Tallinn

Orta Çağ mimarisine sahip Tallinn için Estonya’nın kalbi desek pek de yanlış söylemde bulunmuş olmayız. Estonya’nın başkenti ve ticari merkezi olan Tallinn; Helsinki’nin tam olarak 80 km güneyinde bulunuyor. Tallinn; 2. Dünya Savaşı sırasında  ağır bombardıman altında kalmasına rağmen, şehirdeki Alexander Nevsky Katedrali, Pazar Meydanı, Toompea Kalesi gibi birçok tarihi yapı bugün hâlen ayakta bulunuyor.

NORVEÇ FİYORTLARI

Hellesylt

Norveç’te bulunan küçük bir köy olan Hellesylt; Norveç’in en güzel fiyortlarından birine ev sahipliği yapıyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde olan Hellesylt, etkileyici fiyort yapısının yanı sıra; köyde bulunan tipik Norveç kırsal evleri ve yeşil doğasıyla dikkat çekiyor.  

Flam

Norveç’in Flam kasabası ünlü fiyortlara yakın konumu nedeniyle Norveç’in fiyort turizminin önde gelen destinasyonlarından biri olma özelliğine sahip. Bölgede ayrıca dünyaca ünlü Flam ekspresiyle fiyort ve şelale manzaraları eşliğinde bir tren yolculuğu da yapmak mümkün.

Stavanger

Fiyort turizminin en önemli noktalarından biri olan Stavanger; Norveç’in en büyük dördüncü şehri olma özeliğine sahip. Fiyortların yanı sıra bölgede bulunan  Breiavatnet Gölü ve eski Stavanger evlerinin olduğu Old Stavanger; turistlerin gezmeyi en çok tercih ettiği alanların başında geliyor. 

Olden

Norveç’te Oldeelva Nehri’nin kuzeyinde konumlanmış küçük bir kasaba olan Olden; fiyort turizminin başlıca noktalarından bir tanesi. Kasaba; yakınlarındaki muhteşem fiyortların yanı sıra,  Norveç’in en ünlü trekking rotalarını da içerisinde barındırıyor.

Haugesund

Bergen ve Stavanger arasında bulunan Haugesund bölgesi, Norveç’in fiyort turizminin en ünlü ara geçiş noktalarından biri olarak bulunuyor. Aynı Olden’de de olduğu gibi Haugesund da trekking rotalarıyla ünlü bir merkez. Dağlar, şelaleler ve soğuk nehirlerin vatanı olan bilinen Haugesund; Viking toplumunun geçmişte yerleşim kurduğu bölgelerden bir tanesi olarak biliniyor.

Mimarisi ve nefes kesen teknolojisi ile MSC Meraviglia sizlere hayalinizdeki Kuzey Avrupa seyahatini sunuyor. Karavan Cruises ile hem Kuzey Avrupa’yı gezmek hem de cruise seyahatini deneyimlemek sizin elinizde.
 
Cruise fırsatları için hemen tıkla, anketi doldur ve indirimi kazan!