MENÜ

katkılarıyla...

Doğası, mutfağı, insanı, kültürü ile İzmir, yaşamak için özel bir yer. Sahip olduğu güzellikleriyle tüm büyük şehirlerin arasından sıyrılan İzmir’de yaşamak ise ulaşması zor bir hayal değil. Bu yazıyı okuduktan sonra düşünmeniz gereken tek şey var; yaşamak mı, yoksa İzmir’de yaşamak mı?

Zaman sizin

Trafik stresi şehirli insanın en büyük derdi. Yaşam kalitenizi artırmak için bu dertten olabildiğince uzak olmanız gerek. İzmir’de hem bu dertten kurtuluyorsunuz hem de dilediğiniz zaman deniz havası alabildiğiniz için huzuru yakalıyorsunuz.

Sefarad mutfağı

Tarihin içinden süzülüp gelen, sürgünde yerleşilen ülkelerin yemek kültürüyle zenginleşmiş Sefarad mutfağı… Sefarad mutfağı denince ilk akla gelen boyoz olsa da, İzmir’de yaşayan bu mutfağın birçok lezzeti daha var. Pırasa köftesi, kuru fasulye ile pişirilen kıymalı yaprak sarması, fırınlanmış domates dolması, bademle kavrulmuş ve pirinçle pişirilmiş ziyafet pilavı bu lezzetlerin sadece birkaçı. Ege otlarını ise saymakla bitiremeyiz. Tatil için gidenleri bile İzmir'e yerleştirecek gücü vardır bu otların. Kimisi haşlanır, kimisinin salatası yapılır ama hepsi damağınızda şahane bir tat bırakır. Cibez otu, arapsaçı, turp otu, köremen, sarmaşık, stifno, dağlama, radika, hodan, kaya koruğu, tilkişan, sirken... Dedik ya, say say bitmez. 

Muhteşem İzmir manzarası

Balçova’dan teleferik ile sadece üç dakika süren bir yolculukla, muhteşem İzmir manzarasının keyfini istediğiniz zaman çıkarabilirsiniz. Tepeye vardığınızda mis gibi havayı soluyun. Kendinizi çok daha özgür ve mutlu hissedeceksiniz.

Kordon keyfi

Yeşil ile mavinin birleştiği, günün her saati hareketli, huzurlu bir yer. Akşamları yorgunluğunuzu atacak bir kaçamak yapmak istiyorsanız çimlere uzanın ve yakamozun keyfini çıkarın.

En güzel günbatımı

Günbatımının en güzel izleneceği yer, Tarihi Asansör. İzmir’de iki cadde arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak adına 1907 yılında yapılmış bu yapıyı haftanın her günü ziyaret edebilir, seyir terasından şehri panaromik olarak izleyebilirsiniz.

Yaşayan bir tarih

İzmir’in doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi dokusu da cezbedici… 8500 yıllık bir geçmişe sahip, İzmir’in tarihe açılan kapısı Kemeraltı Çarşısı, farklı medeniyetleri tanıma imkanı sunan müzeleri, antik dönemin en önemli merkezlerinden biri olan Efe, grafitinin en eski örneklerini görebileceğiniz İzmir Agorası, özgün tarihi mimarisini koruyan Şirince ve daha fazlası… Bu şehrin her yerinde tarihi keşifler yapabilirsiniz.

İzmir’de yaşamak artık hayal değil! İzmir’in tepesinde, sadece yeni bir proje değil, yeni bir semt özelliği de taşıyacak ve İzmir’i kendine taşındıracak YENİ BİR İZMİR projesi yükseliyor, YENİTEPE İZMİR.

Türkiye’nin yeryüzündeki cenneti İzmir; doğası, kültürü, denizi, havası ve mutfağıyla insanı cezbediyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığınız İzmir’de yaşamak istiyorsanız, Yenitepe İzmir’i daha yakından tanıyın!