MENÜ

Elektrikte serbest tüketicilik nedir ve avantajları nelerdir?

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Enerjisa katkılarıyla...

Elektrik tedarikçisini değiştirme hakkına sahip olan her tüketiciye serbest tüketici adı verilmektedir. 2017 yılı Ocak ayı itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen yıllık toplam elektrik tüketimi 2.400 kWh (aylık ortalama 82 TL fatura bedeli) ve üzerinde olan kişiler serbest tüketici olabilmektedir.

 Serbest tüketici olmanın avantajları nelerdir?

Elektrik satın alırken en uygun fiyat alternatiflerini kendi ihtiyaçlarınıza göre özel olarak şekillendirebilirsiniz. Eğer serbest tüketici olma hakkınızı kullanmazsanız sadece bağlı olduğunuz bölgenin görevli tedarik şirketinden elektrik enerjisi satın almak zorunda kalırsınız. Bu nedenle tükettiğiniz elektrik, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen tarifeler üzerinden faturalandırılır.

Neden serbest tüketici olmalıyım?

Eğer ayda 82 TL ve üzerinde elektrik faturası ödüyorsanız tasarrufa başlama zamanınız gelmiş demektir. Bunun da en avantajlı yolu serbest tüketicilikten geçer. "Serbest Tüketici" olmak size elektrik satın alırken tarifelerin arasından en avantajlı olanını seçme imkanı tanır.

Nasıl serbest tüketici olunur?

EPDK her yıl Ocak ayında toplam bir yıllık enerji tüketimi limiti belirlemektedir. Bu limit ve üzerinde elektrik faturası ödeyen herkes serbest tüketici olmaya hak kazanır. 2017 yılında limit yıllık 2400 kWh tüketim ile aylık ortalama 82 TL olarak belirlenmiştir.

Enerjisa ile serbest tüketiciliğin avantajlarından kolaylıkla faydalanın, Enerjisa ile kazanın.

Enerjisa’nın avantajlı tarifelerinden faydalanmak çok kolay. Başvurunuzu Whatsapp üzerinden veya başvuru formu üzerinden iletebilirsiniz. Başvuru formu için tıklayın.