MENÜ

Hızlı bir metabolizma için 4 pratik ipucu

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Doğal enerjini kaybetmeden fit kalabilmek sizce mümkün mü? Sağlıklı ve hızlı çalışan bir metabolizma ile pekala mümkün. Peki, bunun için nelere dikkat etmek gerekiyor? Metabolizmayı hızlandırmanın 4 kolay yoluna gelin bir göz atalım.

Her öğünde tabağınızın dörtte birini tahıllara ayırın!

Tahıllar, meyve ve sebzeler de metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bu doğal, rafine edilmemiş gıdalar, sıklıkla işlenmiş gıdalarda bulunmayan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sunar.

Protein açısından zengin yiyecekler tüketin

Protein bakımından zengin yiyecekler, karbonhidrat veya yağlardan daha fazla sindirildiği için vücudunuz daha fazla enerji harcar. Enerji tüketimi arttığı için metabolizmanız da hızlı çalışmaya başlar. Buna ek olarak, protein açısından zengin öğünler tokluğu artırır, bu da aşırı yemek yemekten kaçınmanıza yardımcı olur. Ancak yine de aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü fazla proteini vücudunuz yağ olarak depolayabilir. Her öğün ve atıştırmaya yumurta, süzme peynir, yoğurt, kuruyemiş, yağsız et, tavuk, balık ve baklagil gibi iyi bir protein kaynağı eklemeniz yeterli olur.

İçecek tüketimine dikkat!

Buzlu su, yeşil çay ve kahve gibi içecekler de metabolizma hızlandırmada önemli bir rol oynayabilir. Yapılan araştırmalar; her ne kadar spor salonunda iyi bir ter atmanın yerini tutmasa da bir bardak soğuk suyun metabolizmanızı ve yağ yakma oranınızı artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Öte yandan spordan önce içilen kahve ve orta şiddette bir egzersizle alınan yeşil çayın da fazla kalori yakmanın ideal yollarından biri olduğu unutulmamalıdır.

Acı biber yiyin

Acı biber kilo vermenizi doğrudan etkilemese de içeriğindeki kapsaisin maddesinin tokluk hissi verdiği biliniyor.

Çok önemli bir hatırlatma! 

Ancak tüm bunlar kilo vermek için tek başına yeterli olmaz. Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirmek ve önerdiklerimizi diyetinize dahil etmek uzun vadede kilo kontrolü sağlamanıza yardımcı olacaktır.