MENÜ

Evinize tam anlamıyla baharı getirmek için 15 maddede bahar temizliği!

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

 Halılar, perdeler yıkanacak; ev havalandırılacak… Bunları biliyoruz. Peki, o bahar temizliğinin kusursuz olması için bize ne lazım? Üç sırrı var bu işin: Gardırobun, mutfağın, odanın havası tertemiz olacak. Önce bu üçü… Bir de otomobilini okyanus esintileri sardı mı; bitti bu iş. İşte 15 püf noktası!  

 GARDIROP

1- Bahar kokusunun gerçekten hissedilmesi için deterjanınızı seçerken dağ esintisi kokularını tercih edin.
2- Kıyafetlerinizi ‘Gitsin’, ‘Kalsın’ ve ‘Belki’ olarak üçe ayırın. Gitsin dediklerinizi başkasına verin veya bağışlayın. Belki dediklerinizi ise dağ esintisiyle yıkadıktan sonra yeniden değerlendirin.
3- Kıyafetin hatırası olmaz. Anılarınız size yeter. Artık ne beden ne de tarz olarak sizinle hiç alakası olmayan kıyafetleri elden çıkarın.
4- Kendinize dürüst olun düzenleme yaparken… En çok kullandığınız dolap kapağı hangisi ve en çok hangi kıyafetleri giyeceksiniz. Onları olabildiğince görünür ve açtığınızda ilk olarak karşınıza çıkacak şekilde yerleştirin. Ulaşmaya çalışırken dolabı dağıtmayın.

MUTFAK EŞYALARI

 1- Hijyen de ferahlık da mutfakta başlar. O tabaklar göz almadıkça, çatal bıçak kaşıklar pırıl pırıl parlamadıkça o eve bahar gelmez.
2- - Bulaşıklarımı sudan geçirmeden makineye koyarsam asla tamamen temizlenmez mi diyorsunuz? Fosfat içermeyen, limon kokulu bir deterjan tercih ederseniz iki iş yapmanıza gerek kalmaz!  
3- Gerçek bir bahar temizliği için kirli/temiz ayırmadan bütün bulaşıkları gruplandırarak ayrı ayrı yıkayın. Hiç kullanmadığınız o tabaklarda biriken mikroplar sık sık kullandığınız temiz bulaşıklarınıza sıçrayabilir.
4- Zorlu kirler için mutlaka iki kat daha fazla yıkayan limon kokulu sıvı deterjanınızı tercih edin.

ODANIN HAVASI

 1- Odayı havalandırmadan olmaz; ama işte şehrin ortasında istediğin kadar havalandır, ne kadar ferahlayabilir ki? En güzel en doğal oda spreyini tercih edin, mümkünse okyanus esintisi gibi bir koku kullanın.
2- Pervaneli avizeler her daim çok güzel çözüm. Üstelik klimadan daha sağlıklı; sadece 15 günde bir pervanelerin kanatlarını temizlemeye dikkat!
3- Kalın perdeler arasında evin havalanması pek mümkün olmayacaktır. Evinizi gerçek anlamda bahara hazırlamak için sabah 5 akşam 10 dakika olmak üzere perdeler açık şekilde camlarınızı açıp odayı havalandırın.
4- Odanın havasının boğuk gelmesinin bir diğer sebebi de eşyaların yanlış konumlanması olabilir. Büyük eşyalarınızı olabildiğince ışık alanlarından uzağa yerleştirmeye çalışın. Koltukla pencere arasına boşluk koymaya özen gösterin. Aydınlığını kesmesin.

Bonus:

ARABA TEMİZLİĞİ

 1- En güzel araç yıkama yöntemi, elle yıkamadır. Daha iyisi henüz yapılmadı. Zaten ona vakit ayırmayı ne kadar sevdiğinizi biliyoruz. Birkaç saatinizi daha ayırın ve deterjanlı bir su ve ovalama fırçası eşliğinde arabanızı baştan sona yıkayın.
2- Şarjlı bir elektrikli süpürge yardımıyla ön camın, kapıların, koltukların altlarının köşelerini tek tek süpürün.
3- Temizliğinizi bitirdikten sonra kesinlikle ağır gelmeyecek aksine sizi iyi hissettirecek bir oto kokusu seçin. Bizim önerimiz yine, okyanus esintisi…

Bahar temizliğinin bütün püf noktalarını çok daha kolay yerine getirebilesiniz diye Hepsiburada sizin için süper bir bahar temizliği paketi hazırladı. Hemen tıklayın, hepsi ayağınıza gelsin!