MENÜ
R

Evinizde kolayca uygulayabileceğiniz birbirinden tarz boyama teknikleri

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Boş zamanlarınızı değerlendirmenizi sağlayan ve yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirebilmenize imkân tanıyan hobi sanatları, günümüzde artık her yaştan insan tarafından tercih ediliyor. Genç veya yaşlı fark etmeksizin sizler de doğru hobi malzemeleri seçerek hobi sanatının keyifli ve bir o kadar da rahatlatıcı dünyasına adım atabilirsiniz. Bu adımı atmak için öncelikle belirttiğimiz gibi doğru malzeme seçimi önemlidir. Gelin, doğru malzemeleri kullanarak neler yapabileceğinize yakından bakalım.

Seramik boyama

Seramik, yapısı gereği boyayı kolayca emer. Seramik boyanızın istediğiniz renk tonunda ve canlılıkta olabilmesi için uygulama yapacağınız seramik objeyi öncelikle su bazlı vernik uygulamasıyla boyaya hazırlamanızı öneririz. Vernik tamamen kuruduktan sonra boyama işlemine geçebilirsiniz. Seçtiğiniz boyanın akrilik boya olmasına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Uygulama sırasında ilk katı, astar gibi düşünebilirsiniz. Boyanın ve seramiğin kapatıcılığına göre boyama işlemini 2 veya 3 kez tekrarlamanız gerekebilir. Son olarak sprey vernikle boyama işlemini tamamlayıp ürünü kurumaya bırakabilirsiniz.

Varak uygulama

Varak uygulaması; yaprak ve rulo olmak üzere iki farklı şekilde yapılabiliyor. Yaprak varak uygulamasını kolayca yapabilmek için seçilen fırçaya dikkat etmek gerekiyor. Doğru fırça seçimiyle yaprak varakları yüzeylere kolayca uygulayabilir, altın veya gümüş rengin ihtişamıyla ürünlerinizi süsleyebilirsiniz. Rulo varak uygulanması, yaprak varak uygulamasına göre çok daha kolay ve hızlı uygulanabiliyor. Bu varakların uygulanmasında, boyutlu varak mixion yapıştırıcıları kullanmanız gerekiyor. Mixion karışımı yüzeye uyguladıktan sonra rulo varakları kolay bir şekilde kopma veya yırtılma derdi olmadan uygulayabilirsiniz.

Ahşap Objeler ve Oymalar

Boyama işlemine başlamadan önce ürünün güzelce zımparalanmasına dikkat etmek gerekiyor. Zımpara işlemi bittikten sonra hafif nemli bir bez yardımıyla zımparanın izlerini silip objeyi boyama işlemine geçebilirsiniz. Ahşap boyama tekniğinde, zeminin her tarafına aynı renk tonunun uygulanabilmesi için uygulamadan önce boyanın iyice karıştırılması oldukça önemlidir. İlk kat uygulandıktan sonra objeyi mutlaka kurumaya bırakmanız gerekir. Obje kuruduktan sonra istediğiniz renk tonuna ulaşana kadar uygulamaya devam edebilirsiniz.

Stencil uygulama

Şablon anlamına gelen stencil, ülkemizde henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir sanatsal aktivite olarak dikkat çekiyor. Yapımı oldukça kolay bu teknik, duvarlardan avizelere kadar pek çok alanda uygulanabiliyor. Evinizde hem modern hem de otantik görünüm elde etmenizi sağlayan stencil tekniği için ihtiyacınız olan malzemeler ise sprey boya, küt sert fırça ve zemine uygulamak istediğiniz şablon.

Kumaş boyama

Kumaşlarınızda stencil tekniği kullanabileceğiniz gibi kendi yaratıcılığınızı kullanarak farklı desenler de uygulayabilirsiniz. Kumaş boyama tekniğinde her şeyden önce seçilen kumaşın kalitesi oldukça önemlidir. Seçtiğiniz kumaşın boyayı tutan nitelikte olmasına özen göstermeniz gerekir. Boya seçiminde ise kumaşın rengini dikkate almanızı öneririz. Eğer açık renk kumaş boyayacaksanız permanent ya da metalik boyaları kullanmanız gerekir. Koyu renk kumaşlar içinse tercihiniz deck boyalar olmalıdır.

Boya seçimi nasıl yapılır?

Ürün boyamada en önemli püf noktası doğru boyaya karar vermektir. Efekt, ahşap, akrilik metalik, fosforlu akrilik, style matt akrilik, kumaş, premium akrilik, cam ve porselen, hybrid multisurface gibi uygulama alanlarına göre değişen boya üretimleri bulunuyor. Yapmak istediğiniz çalışmaya uygun boyayı bilmeniz ve seçiminizi bu şekilde yapmanız, daha iyi elde etmenizi sağlar.
Bu boya çeşitlerine kısaca değinecek olursak;
• Efekt boyalar çalışmalarınıza beton, mermer ve eskitme gibi görünümler kazandırmanızı sağlıyor.
Akrilik metalik boyalar ile çalışmalarınızda metalik görünüm elde edebilirsiniz.
• Fosforlu akrilik boyalar canlı renkleriyle çalışmalarınıza fosforlu bir görünüm katarlar. Glow in Dark serisi fosforlu boyalar karanlıkta parlayan özel bir seridir.
• Style Matt akrilik boyalar daha az kat ile daha iyi kapatma yapamanıza yardımcı olur.
• Kumaş boyası seçenekleriyle birçok kumaş türüne renk ve canlılık katabilirsiniz.
• Premium akrilik boyalar uygun fiyatlarıyla birçok uygulama için kullanılabilir.
• Cam ve porselen boyaları ise bu yüzeylere yapılacak boyamalar için özel olarak geliştirilmişlerdir. Fırınlanabilir özelliğe sahiptir.
• Hybrid Multisurface boyalar ise hemen hemen her yüzeye rahatlıkla uygulanabilecek boyalardır. Cam, porselen, kumaş, deri gibi yüzeylerde çok yönlü olan bu boyayı kullanabilirsiniz.

Fırça seçimi de önemli!

Hobi sanatında kullanılacak fırçalar, boyaların kalitesi ve çeşidi kadar önemlidir. Peki hangi fırça, nerede kulanılır?
Kısaca bir göz atalım…

• Yapacağınız uygulamaların zeminlerini boyamak için zemin fırçalarını,
• Stencil baskılarını uygularken stencil fırçalarını,
• Tek vuruşlu resim ve uygulamalar için One stroke fırçalarını ve yelpaze fırçalarını,
• Dokulu bir yüzey elde edebilmek için sünger fırçalarını,
• Resimlerde ya da uygulamalarda ince kontür çekme işlemleri için kontür fırçalarını,
• Yapacağınız yağlı boya çalışmaları için yağlı boya fırçalarını,
• Yüzeylere daha efektif bir eskitme görünümü kazandırmak için eskitme fırçalarını,
• Zahmetsizce varak yapıştırması yapabilmek için varak fırçalarını,
• Kumaş boyası uygularken veya cam boyası yaparken yuvarlak formu sebebiyle kedi dili fırçalarını tercih edebilirsiniz.

Ahşap boyamadan seramik boyamaya, kabartmadan oymacılığa, mozaikten kumaş boyamaya… Hobi sanatının uygulama alanlarında sınır yok! Tüm bu çalışmalara ilişkin ürünleri bulabileceğiniz ve temin edebileceğiniz EvimdeHobi, çok geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Yeni başlayanlar, profesyoneller, hobi sanatı ile yaptıklarını satanlar ve evinin geçimine katkıda bulunanlar tüm ürünleri en makul fiyatlarla bu online mağazada bulabiliyor.

Cadence Boya ürünleri de EvimdeHobi’de!

Rölyef pastalar, hazır transferler, çatlatma mediumları, fırçalar, varaklar, yapıştırıcılar, mediumlar, cilalar ve çok daha fazlası… Türkiye’de hobi malzemesi denildiği zaman akla gelen ilk markalardan birisi olan Cadence Boya’nın sayamayacağımız kadar çok ürün çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu ürünlere, Cadence Boya’nın resmi satış mağazası olan EvimdeHobi’den sipariş verebilirsiniz.


Evimde Hobi’de kaçırılmayacak kargo fırsatları

EvimdeHobi’nin kaçırılmayacak kargo fırsatlarını değerlendirmek için şimdi sitenin kayıtlı bir müşterisi olabilirsiniz. Üye hesabı açtıktan ve ürünlerinizi sepetinize ekledikten sonra sepet tutarınız 125 TL veya üzerindeyse, EvimdeHobi’den gönderilen kargonuz ücretsiz kargo olarak adresinize postalanır. Türkiye’nin her yerine gönderilen bu kargolar yaklaşık
1-2 iş günü arasında adresinize teslim edilir.


Evimde Hobi ile puan kazandıkça harcayın
Evimde Hobi’nin puan sistemi, müşteri memnuniyetini üst düzeye taşıyan bir sistemdir. Satın aldığınız her Evimde Hobi ürününden istisnasız olarak belirli bir değerde hediye puan elde edebilir ve bir sonraki alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.
EvimdeHobi’nin avantajlı dünyası puan sistemiyle sınırlı değildir. Günlük 5 çevirme hakkına sahip olduğunuz çarkıfelek oyunu da sizlere inanılması güç indirim kodları kazanabilirsiniz. Böylelikle alışverişlerinizden %5’e varan indirimler elde edebilirsiniz. Her 24 saatte bir yenilenen 5 hakkınızı kullanarak sizler de şimdi şansınızı deneyebilirsiniz. Hemen Çarkı Çevirip Hobi Malzemelerini sürpriz indirimler ile satın alabilirsin. Çarkı çevirmek için tıklayınız.