MENÜ

Çocukların odalarında mobilyalar değil, hayaller vardır

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

 IKEA Türkiye'nin katkılarıyla...

Çocuğun doğduğu andan itibaren en çok zaman geçireceği yer evi ve hatta odasıdır. Odası, onun sığınağı, atölyesi, dünyası olacaktır. Eskiden çocuk odaları, çocukların uyuması ve eşyalarının konması için hazırlanan bir oda olarak kabul edilirdi. Günümüz anneleri, doğduğu andan itibaren “birey” olarak kabul ettikleri çocuklarının beslenmesi ve bakımı gibi temel ihtiyaçlarının yanı sıra yaşam alanlarına da aynı önemi vermeye başladı.

 

IKEA, evinizin küçük fertlerine ilk günden itibaren ilham vererek onların hayal güçlerini sergilemeleri için olanak sağlayacak harika tasarımlar sunuyor ve annelerin kılavuzu oluyor. Onlara sadece bir oda değil, hayallerine uygun bir dünya kurmak için IKEA’nın çözümlerine göz atın.

 0-2 YAŞ ARASI

Hamile olduğunuz andan itibaren başlayan müthiş koşuşturmaca içinde ilk halledilmesi gerekenlerden biri bebeğin odasıdır. Çünkü bu odanın bebekten önce hazır olması, eşyaların ve malzemelerin yerleştirilmesi gerekir. Hatta anne adaylarının kendi kendilerine sanki bebekleri varmışcasına odayı denemelerini bile önerebiliriz. Pek çok anne, doğumdan sonra bebek odasının dekorasyonunu veya bazı malzemelerini “Nasıl baştan düşünemedim!” diyerek değiştirmek durumunda kalıyor. Ama nasıl düşünebilirdiniz ki? İşte size IKEA’dan birkaç pratik çözüm.

Annelere yardımcı pratik çözümler

Öncelikle 0-2 yaş arası olarak kabul edilen bebeklik dönemi için ilk odanızı hazırlarken emniyet, sağlık ve pratiklik ana fikriniz olmalı. İlk bir sene bebeğiniz yürümese de, siz bu odada neredeyse günde 20 saat yürüyeceksiniz. Tüm bu ihtiyaçların karşılanması için annelere yönelik fonksiyonel çözümleri olan bir oda planlamak çok önemlidir.

Güzel bir planlama ile listenizi önden oluşturarak, IKEA’dan hem kullanışlı, hem hesaplı bir alışverişle, bebeğin tüm ihtiyaçlarını bir kerede yapabilirsiniz. Üstelik, IKEA mağazalarındaki örnek bebek odalarından da pek çok pratik fikir için ilham alabilirsiniz. Bebek alt değiştirme ünitesi, yatağı ve odadaki tüm diğer çözümler bebeklerin ihtiyaçlarını gözettiği gibi, annelerin de rahat kullanımına yönelik olmadır.

Bebeğinizin altını değiştireceğiniz alanın yakınına yerleştireceğiniz raflarla gerekli malzemeleri orada tutmak, altını değiştirdiğiniz bebeğinizle emzirme koltuğuna yerleşmek, burada yanınızda olacak bir sehpanın hayat kurtarıcı pratiklik sağlayacağını bilmek, kol mesafesinde bir abajura ulaşmak inanın bir anne için çok kıymetli detaylardır.

Tüm bu depolama ve organizasyon ihtiyaçlarının sıra dışı ve güzel tasarımlı çözümlerini IKEA’da bulabilirsiniz.

 Ne çabuk büyüdü

Bebeğiniz 1 yaşına geldiğinde artık birçok şeyi kendi kendine yapmak isteyecektir. Odası onun en güvenli hareket alanı olacaktır. Önce emeklemeye, ardından da yürümeye başlayan bebeğiniz için güvenlik en önemli nokta olacaktır. Yine bu dönemde evdeki eşyaları da tanıma ihtiyacındadır. O yüzden de her tarafa meraklı gözlerle bakacaktır.

Risklere karşı sıfır tolerans

Ne tarzda bir oda yaparsanız yapın, seçtiğiniz malzemelerin kalitesi çok önemlidir. Örneğin IKEA’da bebek ve çocuk odası mobilyalarında kullanılan tüm boyalar doğal ve kokusuzdur. Oda için seçilen eşyalar, tekstiller, mobilyalar ve hatta oyuncaklar bile güvenlik standartlarına uygundur.

IKEA çocuklar için tasarladığı ürünlerde, risk değerlendirmelerini dikkate alarak ve en sıkı Avrupa güvenlik standartlarına bağlı kalarak sıfır tolerans bakış açısıyla tüm riskleri en aza indirgiyor. Yine bu güvenlik sürecinde tüm oyuncaklar ciddi ve zorlu testlere tabi tutuluyorlar. Bu nedenle hiçbir IKEA oyuncağı bebekler için uzun şeritler, küçük parçalar ve keskin kenarlar gibi risk unsuru taşıyan parçalara sahip değildir.

3-7 YAŞ ARASI

Çocukların gelişimi için en önemli kaynak oyundur. Çocuklar, dünyayı oynayarak tanır. Odaları onların hayal dünyasının temeli olacaktır.

Bu sebeple çocukların odalarında bu ihtiyaçlara göre bazı değişiklikler yapılması gerekir. Dolapları ve çekmeceleri onların giysileri ile doldurmak yerine, her şeyle oynayabilme yeteneklerini de gözeterek, hayallerini içlerine doldurabilecekleri mobilyalar ve oyuncaklar tercih edilmeli. Kurallar ve alışkanlıklar bir yana, oda içinde oda yaratarak iki farklı mekan ile değişen ilgi odağı için ona yardımcı olabilirsiniz.

Kendi odası, kendi düzeni

3-7 yaş arası, odasını seven çocukların, odalarına iyi baktığını da fark edeceksiniz. Ona biraz yardım ederek kısa sürede odasını toplamayı öğrendiğini, hatta kendisine göre bir yerleştirme ve saklama sistemi kurduğunu görebilirsiniz.

IKEA’nın Trofast saklama çözümü ile oyuncaklarını da oyunun bir parçası gibi toplamayı öğreneceğini ve bundan keyif alacağını da gözlemleyeceksiniz.

Birlikte karar verin

Çocuklarla birlikte alışverişe giderek kendi tarzlarını odalarına yansıtmalarına olanak sağlamak, ihtiyaçlarını öğrenmek ve odalarında onlara uygun çözümler bulmak, uyuyabilecekleri, oyun oynayabilecekleri ve sosyalleşebilecekleri bir ortam yaratmaya onları dahil etmek ve cesaretlendirmek çok önemlidir. Çünkü odalarında yarattıkları kendi dünyaları muhteşem hayal güçleriyle birleştiğinde oyun becerileri artacaktır.

Bu dönemlerde arkadaşlık kavramı da oluşmaya başlayacak ve arkadaşları hayatlarına girecektir. Sosyalleşip grup içinde paylaşmayı ve talep etmeyi öğreneceği bu evrede, “oyun” kurmaya yönelik mobilya ve aksesuvarlarla onların hayal güçlerine destek olabilirsiniz. Siz de ailece IKEA’ya gelin, hem çocuğunuzun hayal dünyasındaki odayı yaratın, hem de birlikte keyif dolu bir gün geçirin.