MENÜ
R

Çocuğunuzun iyi bir eğitim alması için nelere dikkat etmelisiniz?

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Çocuğunuzun iyi bir eğitim alması, iyi bir geleceği sahip olması ve iyi bir birey olması için ebeveynler olarak sizin dışınızdaki en önemli etkenlerden biri de çocuğunuzu göndereceğiniz okuldur. Peki çocuğunuzu göndereceğiniz okullardan beklentileriniz neler olmalıdır? İşte kaliteli bir eğitim kurumunu anlamınız için birkaç kilit nokta.

Anaokulu, sonraki dönemlerin temeli

Okul öncesi dönem, çocuğunuzu daha sonraki öğrenim hayatının ve kişiliğinin üstüne kurulacağı çok kritik bir dönemdir. Kaliteli bir anaokulunda çocukların, dirençli, yaratıcı ve yaşam becerileri yüksek birer birey olmasına yönelik eğitim programları uygulanır.

İlkokula bütünlüklü ön hazırlık dönemi

Çocukların ilkokula hazırlıklı ve yumuşak bir geçiş yapabilmesi için sosyal-duygusal olgunluk, bilişsel-mental yeterlik, düşünme becerileri, problem çözme becerisi, etkili karar verme becerisi, dil ve kavram gelişimi, okuma-yazma hazırlık çalışmaları, öz bakım ihtiyaçlarının karşılanması konuları ön planda tutulur.

İlkokulda temel bilgiler ve teknoloji el ele

Çocuklarınız ilkokulda okuma-yazma, okuduğunu anlama, Türkçeyi doğru kullanma, temel matematiksel işlemler, önemli toplumsal ve doğal olaylara dair temel bilgileri edinirler. Bu 4 yıllık eğitim - öğretim sırasında uzman psikolog ve rehber öğretmenle, teknoloji destekli sınıflarda öğrencilerin yetenekleri ve ilgi alanları belirlenmelidir. Çocuklar, temel derslerin yanı sıra yeteri kadar görsel sanatlar, spor faaliyetleri ve müzik eğitimi de almalıdır.

Dersleri etütlerde pekiştirmek çok önemli

Çocuğunuzun konu eksikleri, öğretmenleriyle birlikte belirlenecek saatlerde, haftada birkaç kez olmak üzere etütlerde gözden geçirilmelidir. Çocuğun ödevlerini yapması sırasında, öğretmenleri sıkı bir takiple ne zaman yardıma ihtiyacı olduğunu tespit edip yerinde müdahale etmeli ve yanlış bilgilerin kalıcı olmasına izin vermemelidir.

Dünya vatandaşı olmak için yabancı dil olmazsa olmaz

Çocuğunuzun dünya vatandaşı olmasını, dünyada olup bitenleri anlayabilmesini, insanlığa katkıda bulunabilmesini istiyorsanız İngilizce olmazsa olmaz dillerin başında gelir. İngilizce öğrenimi konusunda temelin ilkokulda atılacağını ve sağlam bir yabancı dil temelinin, çocuğunuzun bütün hayatı boyunca belirleyici birkaç etkenden biri olacağını unutmayın.

Çocuğunuza, verilen İngilizce eğitimini bu açıdan değerlendirmek size ve çocuğunuza katkıda bulunur.

Sağlam bir zihin için spor ve sanat 

Çocuğunuzun gelişimini destekleyecek sanat ve spor aktiviteleri oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemden başlayarak sporun bir yaşam tarzı haline gelmesi ve sağlıklı bir hayat sürülebilmesi için spor faaliyetleri teşvik edilir. Zihinsel gelişim açısından sanatsal faaliyetlerin etkileri de yadsınamaz.

Bu kapsamda çocuğunuzun gittiği okulun fiziki şartlarının yüzme, basketbol, voleybol gibi sporlara katılabileceği; kadrosunda drama, müzik, resim gibi sanatsal faaliyetlerde çocuğunuza yol gösterebilecek öğretmenlerin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Etkisi ömür boyu sürecek analitik düşünmeye becerisini artırıcı etkinlikler

Çocuğunuzun görsel algı, analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirecek akıl oyunları ile alacakları kararların sonuçlarını değerlendiren ve birkaç adımı art arda planlamayı sağlayan satranç gibi oyunlara ayrılan süreler önem taşır. 

Okulun bu tip konulara verdiği önem, kendi kalitesine dair en az akademik kadronun yeterliliği kadar fikir verici olabilir.

Çocuğunuz böyle bir eğitimle hayata hazırlansın istiyorsanız doğru yerdesiniz!

Bilnet Okulları, çocuğunuzun en iyi şekilde gelişimi için çağın eğitim stratejilerini ve teknolojiyi kullanarak geleceğe yön verebilen evrensel düşünebilen bireyler yetiştirmeyi amaçlıyor! Her çocuk yaratıcıdır ancak ondaki yetenekleri bulup çıkarmak iyi bir eğitim kadrosuyla mümkündür.

Detaylı bilgi için tıklayın!