MENÜ
R

Balık yağı ile ilgili merak edilen her şey

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Omega-3 yağ asitleri vücut için gerekli olan ama vücudun üretemediği yağ asitleridir. Omega-3 içerikli besinlerin tüketimi ile vücudun ihtiyacı karşılanabilmektedir. Bu besinler yeterli tüketilemediği durumda balık yağı ile de Omega-3 alımı sağlanabilmektedir. Omega-3 yağ asitlerinden insan vücudunda en etkili olanı EPA ve DHA’dır. Balık yağları da EPA ve DHA açısından zengin besinlerdir.

DHA ve EPA’nın Katkıları

DHA, normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasında rol oynarken, DHA’nın anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve normal görme gelişimini desteklemektedir. EPA ve DHA, kalbin normal fonksiyonunun sürdürülmesine de katkı sağlamaktadır.

Doğru balık yağını seçmek

Her balıkta Omega-3 bulunduğu doğru olmakla birlikte, balıkların cinslerine ve yaşadıkları yere göre içerdikleri Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA miktarları farklılık gösterir. Bu nedenle her balık yağı aynı miktarda EPA ve DHA içermez. Soğuk ve derin denizlerde yaşayan balıklar, yaşadıkları ortama uyum sağlayabilmek için daha fazla yağ üretir, balıklar yağlandıkça da daha fazla Omega-3 içerir. Şu unutulmamalıdır ki; her balık yağı markası aynı içeriğe, kaliteye ve güvenilirliğe sahip değildir. Bir balık yağı tercihi yapılırken şu noktalara dikkat edilmelidir:  

İçeriğindeki EPA ve DHA miktarları

Balık yağı miktarına bakılarak, o balık yağının kişinin ihtiyacı olan Omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA’yı yeterli miktarda içeriyor olduğunu düşünmek yanlıştır. Balık yağı seçimi yapılırken tavsiye edilen günlük kullanım miktarı ile ne kadar EPA ve DHA alımının olabileceği hakkında bilgi edinilmeli ve bu miktarın kişinin ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı göz önünde bulundurulmalıdır. İnsan vücudunun Omega-3 ‘ten yararlanabilmesi için doğal içeriğin korunduğu üretim teknolojisinin uygulanması da son derece önemlidir.

Üretim kalitesi

Yüksek kalitede üretildiği sertifikalarla tescillendirilmiş olan balık yağları güvenle kullanılabilir. Üretim sırasında doğallığın, tazeliğin ve omega-3 miktarlarının korunmasının yanı sıra hassas saflaştırma metodunun uygulanması da balık yağlarının kalitesi için önemli bir ayrıntıdır. Her üretim partisinde aynı kalitede üretim gerçekleşmelidir. Yüksek üretim teknolojisiyle üretilen balık yağlarının uzun süreli kullanıma uygun olduğu unutulmamalıdır.                                                                                           

Balık yağının saflık seviyesi

Balık yağı üretiminde hassas saflaştırma yönteminin uygulanması cıva, kurşun gibi ağır metaller ve sağlığa zararlı maddelerden arındırılması açısından önemlidir. Hassas saflaştırma yöntemi uygulanan ideal saflıktaki balık yağları tercih edilmelidir. Balık yağının saflık seviyesini analiz sertifikaları ile belgeleyen balık yağları güvenle tüketilebilir.  

Tam 165 yıldır dünyada milyonlarca çocuğun kullandığı Möller’s Omega-3, yüksek miktarda doğal omega-3 yağ asitleri EPA ve DHA ile birlikte A, D ve E vitaminleri de içeriyor. DHA, normal beyin fonksiyonlarının ve normal görme yetisinin korunmasına yardımcı olurken, A ve D vitaminleri de, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunuyor.* Dünyaca bilinen Möller’s Omega-3, balık yağının anavatanı olan Norveç’te üretilip şişelenerek ülkemize geliyor. Uluslararası sertifikalarla kalitesi tescillenen Möller’s Omega-3’ü 10 çocuk doktorundan 9’u tavsiye ediyor.**

Möller’s Omega -3, balık yağını çocuklarına içirmekte zorlanan anne babalar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Kalite ve lezzet ödüllü Möller’s Omega-3’ün, doğal tutti frutti aromalı sıvı formunu kullanan her 100 çocuktan 93’ü Möller’s Omega-3’ü severek içtiğini belirtiyor.*** Üstelik doğal limon aromalı seçeneği de bulunuyor. Möller’s Omega-3 balık yağları şeker, tatlandırıcı, renklendirici ve yapay aroma içermiyor.

Yapılan araştırmaya göre 100 annenin 99’unun güvendiği balık yağı markası olan Möller’s Omega 3’ü eczanelerde bulabilirsiniz.****

* Faydalı etkinin sağlanabilmesi için 250 mg DHA alınmalıdır.

** Yöntem Araştırma’nın Metropol illerde 100 çocuk doktoru ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği araştırma sonuçlarına dayanmaktadır.

*** Akademetre Research tarafından Türkiye’yi temsili 12 ilde, 3-6 yaş çocuklar ile yapılan Tat ve Beğeni Araştırmasının bulgusudur.

**** Akademetre Research tarafından Türkiye’yi temsili 12 ilde, 3-6 yaş çocuklar ve anneleri ile yapılan Araştırma sonuçlarına dayanmaktadır.