MENÜ

Bağımlılıkla ilgili herkesin kabul etmesi gereken 6 doğru

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

 “Ben bağımlı olmam” diyen de var, “İstersem bırakırım” diyen de… Bağımlılık tedavisini öyle ya da böyle reddedenler, her geçen gün hayatlarını biraz daha risk altına sokuyor. Aileler, bağımlı yakınlarını tedaviye nasıl ikna edeceğini bilemiyor. Ailedeki tek bir bağımlı bütün aileyi psikolojik olarak zora sokuyor. Peki, çözüme giden yolda kendimizi nasıl ikna etmeliyiz? Moodist Hastanesi doktorları o ‘doğru’ları tek tek anlattı. 

 1- Bu yolculukta yağmurlar, çukurlar var ama sonu güneşli günler

Bağımlılık tedavisi bir yolculuktur. Bu yolda; çukurlar, engeller, yağmurlar, çamurlar, güneşli günler, patinajlar, virajlar vardır. Düşünce tuzakları iyileşmenin önünde bir engeldir. Bu nedenle sadece kullanılan maddeyi bırakmak yeterli olmuyor. Tedavide psikososyal yaklaşım büyük önem taşıyor. Beynimiz her zaman bizim kontrolümüzde değil. Araştırmalar özellikle bağımlı olduktan sonra düşünce tuzaklarının sayısının arttığını gösteriyor.

2- Herkes bağımlı olabilir, kimse bu konuda ‘özel’ değildir

 "Ben bağımlı olmam" düşünce tuzağı, bağımlılığı tetikleyen bir faktör oluyor. Moodist Hastanesi'nin uzmanlarına göre aslında herkes bağımlı olabilir. Bir uyuşturucu maddeyi düzenli kullanan herkes bağımlı olabilir. "Ben bağımlı olmam" demek, aslında "Ben kullanmaya devam edeceğim" demektir.

3- Arada sırada ‘bırakıyorsanız’ bağımlılığınız kesinleşmiş demektir

 "İstersem bırakırım" veya "ben istediğim zaman bırakıyorum" düşüncesi bağımlılığı sürdüren bir düşünce tuzağı. Bağımlılık tanısının ölçütlerinden birisi zaten "sık başarısız bırakma girişimlerinin olması"dır. Önemli olan tekrar başlamamaktır. Moodist Hastanesi'nin uzmanları tedavide tekrar başlamamanın yöntemlerinin öğretildiğini belirtiyor. "İstersem bırakırım" veya "ben istediğim zaman bırakıyorum" düşüncesi, aslında "Ben şimdilik bırakmaya hazır değilim" demektir.

4- O ortamı terk etmeyi ancak tedaviyle öğrenebilirsiniz

 "Ortama girsem bir şey olmaz", "ben kafamda bitirdim" gibi düşünceler de aslında birer tuzaktan ibaret. Kişi bu ortama girer, ilk başta dayanır, ancak daha sonra dayanamaz ve kullanmaya başlar. O nedenle ortamdan uzak durmasının yöntemlerini tedavide öğrenmesi gerekir.

5- Tedavi, o maddeden arınmayla başlar

 Doktorlar, tüm bu düşünce tuzaklarına yönelik geliştirilen Kişisel İyileşme Programı’nın başarılı sonuçlar verdiğinden bahsederken hastanın kullandığı maddeden arınmasının, bağımlılık tedavisinin ilk aşaması olduğuna dikkat çekiyor. İlk aşamadan yani arınma döneminden başlayarak, kişinin tekrar kullanmamayı öğrenmesi, bağımlılık tedavisinde en önemli etkendir.

6- Ailenin etkisi çok önemlidir

 Bağımlılık tedavisi bir yolculuktur ve bu yolculukta bağımlıya aile eşlik eder. Moodist Hastanesi'nin uzmanları da bu konuya dikkat çekiyor. Ailenin düşünce tuzaklarını iyi bilmesi ve tedaviye yardımcı olması gerekir. Hastanın tedaviye ikna olmasında aile önemli bir etkendir.