MENÜ

5 farklı seyahat kafasına

20 altın tavsiye

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Vodafone Red'in katkılarıyla

Yemek, moda, sanat, eğlence ve spor… Hangi şehre niçin gidersiniz? Gerçek gezginler, nereye ne için gittiğini bilenlerdir. Ancak bu özel seyahatlerin de püf noktaları var. İşte tatilinizi planlamadan önce mutlaka kontrol etmeniz gereken yapılacaklar listesi…

 Sadece Avrupa’da bir yılda küçüklü büyüklü 6 bin 500’ün üzerinde yemek festivali düzenlendiğini biliyor muydunuz? Eğer kendinize bir yemek rotası çizmek istiyorsanız, mutlaka o bölgede düzenlenen bir yemek festivaline denk gelmeye çalışın.

2  Turizm kitapçıklarının size önerdiği restoranlardan elbette güzel fikirler çıkabilir. Ama her zaman en iyi fikir, o bölgede yaşayan insanların en çok gittiği restoranlardır. En basitinden şöyle düşünün. İstanbul’un en iyi dönercilerinden biri Beşiktaş Karadeniz’dir ve döner tutkunları bunu çok iyi bilir; ama turistlerin en çok gittiği dönerciler hep Sultanahmet civarındadır çünkü kitapçıklarda öyle yazar. 

3  Bağbozumlarını mutlaka takip edin. Bir bölge bağbozumuyla meşhursa iyi et ve iyi peynir de o coğrafyanın hediyesidir.

4  Eğer sebzeciyseniz mutlaka rotanıza bir tropik ülkeyi ekleyin. Meyve ve sebzeyi onlardan iyi kullanan hiçbir yer bulamazsınız.

5  Dünyada en iyi kırmızı etin Arjantin’de olduğu söylenir mesela… Bunun en büyük sebebi de büyükbaş hayvancılığın en iyi koşullarının yine bu ülkede olmasıdır. Gurme rotanızı seçerken mutlaka gıda ve hayvancılık sektörünün iyi koşullarda olduğu ülkeleri dikkate alın.

6  Her ülkenin bir dönemi vardır. Mesela Londra… Noel heyecanı bittikten, tarihler 1 Ocak’ı gösterdikten sonra indirimin de indirimi başlar. Paris ve Milano için ise tam yaz ortasında. ABD’ye gidiyorsanız Black Friday’e mutlaka denk gelmeye çalışın.

7  Nerede pazarlık edeceğinizi çok iyi bilmelisiniz. Orta Amerika, Güneydoğu Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde pazarlık her daim yaygındır. Bazı şehirlerde ise pazarlık talebiniz sert bir dille reddedilebilir; örneğin Sidney…

8  Bavulunuzu mutlaka boş götürmeniz gerektiğini söylememize gerek yok… 3-5 euro daha ucuza alacağım diye onlarca Euro ekstra bagaj parası verenlerden olmayın.

9  Avrupa’nın her şehrinde orijinal parçaları bulabileceğiniz ucuz butiklerin olduğu sokaklar veya AVM’ler vardır ve genelde bu mekanlar bir aradadır. Lizbon’da Centro Comercial Bombarda, Paris’te Le Bon Marché, Stockholm’de Sofo… Gitmeden önce mutlaka şehirlerin gizli hazinelerini araştırın.

10  O şehre özel ünlü bir sanat etkinliğinin olduğu zamanlarda şehir baştan başa sanat kokar. Nasıl ki İstanbul’da bienal zamanı bütün etkinlikler şaha kalkıyorsa; Avrupa ve ABD’de de durum bundan farksız değil. Örneğin Londra’ya yapacağınız bir sanat gezisi için en iyi dönem dünyanın en önemli çağdaş sanat etkinliklerinden biri olarak kabul edilen Frieze Fuarı’nın açık olduğu zaman dilimi olacaktır. Söz konusu Paris ise, şehrin önde gelen bütün sanat galerilerinin bir bir yeni koleksiyonlarını sergilemeye başladığı İlkbahar sezonunu kaçırmamakta fayda var.

11  Turları es geçmeyin. Bir rehber eşliğinde yapılacak sanat turlarının farkını deneyimlediğiniz anda anlayacaksınız. Üstelik Avrupa’nın birçok şehrinde bu sanat gönüllüleri tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. Bu ücretsiz galeri turları özellikle Prag, Viyana ve Stockholm gibi şehirlerde oldukça yaygın… Mutlaka bu imkânları araştırın.

12  Tıpkı bizdeki Müze Kart gibi birçok kolaylık var yurtdışında da… Örneğin The New York Pass’le 20’nin üzerindeki müzeye ücretsiz giriş yapabiliyorsunuz. Bir sanat gezisi planlıyorsanız mutlaka gideceğiniz şehirde böyle bir imkan olup olmadığını inceleyin.

13  Akreditasyonu ihmal etmeyin. Özellikle Cannes, Berlin ve Venedik gibi dünyaca ünlü film festivallerinde seyirci gösterimlerinin kayıt tarihlerini kaçırmazsanız, dünyaca ünlü sinemacılarla birlikte bu filmleri ilk kez izleyenlerden olabilirsiniz. Üstelik çoğu gösterim genelde ücretsiz oluyor.
• Hangi etkinliğe veya müzeye hangi saatte gideceğiniz çok önemli… Diyelim Louvre’a saat 10’dan sonra gitmeye niyetlenirseniz, Paris’te gününüzün yarısını kuyrukta geçirebilirsiniz.

14  Eğlence, insansız olmaz. Aman bunu gözden kaçırmayın. Dolayısıyla seçtiğiniz eğlence şehirlerine mutlaka sezonunda gitmeye çalışın. Berlin’e Ocak ayının dondurucu soğuğunda herkes evindeyken gitmekle Nisan’da gitmek arasında dağlar kadar fark var.

15  Müzik festivali acemilerinin yaptığı iki büyük hata her zaman yanlış kıyafet ve yanlış konaklama noktası seçimidir. Mutlaka kolayca festival alanına ulaşabileceğiniz bir otel seçin. Şehrin en güzel noktasında olmayabilir ama zaten şehir gezmeye gelmediniz; sıkı bir festival takipçisi olduğunuz için buradasınız. “O da olsun, bu da olsun” zihniyetinden uzaklaşın.

16  Yaş grubunuzun hangi festivallere gittiğine göz atmakta fayda var. Grup listesi her ne kadar ilginizi çekse de, bazı festivaller sadece bazı yaş grupları içindir.

17  Yorucu bir festivalden çıkıyorsanız ne yapın edin, iş yerinizden bir gün daha ‘toparlanma’ izni almaya çalışın. Diğer seyahatlerde bu o kadar gerekli olmayabilir ama eğlence gezilerinde mutlaka buna önem gösterin.

18  “Orada bilet bulurum” düşülen en büyük yanlışlardan biri… Evet, bulabilirsiniz ama bu size kaça patlar? Gideceğiniz şehrin sakinleriyle birlikte biletler satışa çıkar çıkmaz online olarak biletlerinizi alın.

19  Tur şirketlerinin ‘Her şey dahil’ paketlerini mutlaka inceleyin. Böylece seyahatinize hem doyurucu bir şehir turu ekleyebilir, hem de müsabakanın yapılacağı yere ulaşım konusunda avantajlı olabilirsiniz. Tur şirketleri otelden maça teslim anlayışıyla çalıştığı için organizasyon bittikten sonra otelinize dönmeniz saatler sürmeyecektir.

20  Londra, New York, Paris, Barcelona ve Roma gibi şehirlerde özellikle sabah saatlerinde katılabileceğiniz ücretsiz toplu spor etkinliklerini mutlaka takip edin. Eğer koşucuysanız o şehrin tadını sabah saatlerinde kimseler sokaklarda yokken çıkarmanın ayrıcalığını yaşayın.

Vodafone Red'le Dünya Avucunuzda ile bundan sonra her ay yazarlarımızla yurt dışından bir rotayı ziyaret edip yaşadığımız tüm deneyimleri ve önerilerimizi sizinle paylaşacağız. İlk durağımız olan San Sebastian’a Mehmet Yaşin, Teoman Hünal ve Instagram fenomeni Sezgin Yılmaz’la çıkartma yaptık. Çok yedik, çok gezdik, dünyanın en prestijli gastronomi kongresi olan Gastronomika’ya katıldık ve her şeyden önemlisi çok eğlendik.

Vodafone Red tarifelerinin yurtdışında da yurtiçindeymiş gibi geçerli olduğu 100 den fazla ülkeden biri olan İspanya’nın gastronomi başkenti San Sebastian seyahatimizin tüm detaylarına www.hurriyet.com.tr/seyahat/vodafone-red-ile-dunya-avucunuzda adresinden ulaşabilirsiniz.