MENÜ
R

Geleceğinizi planlarken bu kriterlere dikkat!
5 adımda doğru üniversite seçiminin şifreleri...

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Üniversite tercih döneminde doğru kararı vermek ve kendisi için en uygun üniversiteyi seçmek tüm adayların ortak hedefi. Geleceğinizi direkt olarak etkileyecek böylesine kritik bir kararı alırken evrensel kriterleri göz önünde tutmanız, sunulan olanakları çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Peki, sizi geleceğe hazırlayacak bir üniversiteden beklentileriniz neler olmalı? Tercih sürecinde mutlaka sormanız gereken 5 kritik soruyu sizin için bir araya getirdik...

Dünyada kabul gören bir üniversite mi?

Her alanda olduğu gibi üniversite eğitiminin de artık sınırları kaldıran, dünya ile entegre olan bir anlayışla yönetilmesi gerekiyor. Tercih edeceğiniz üniversitenin uluslararası alanda bilinirliği, THE (Times Higher Education) gibi prestijli sıralamalarda ‘en iyi üniversiteler’ listesinde düzenli olarak yer alması, aynı zamanda o üniversitenin dünyadaki en geçerli eğitim anlayışını istikrarlı bir biçimde uyguladığını gösterir.

Akredite edilen program sayısı yeterli mi?

Okumak istediğiniz bölüm kadar o bölümü hangi üniversitede okuyacağınız konusu çok önemli. Diyelim ki mühendislik eğitimi almak istiyorsunuz. Peki istediğiniz mühendislik eğitimini hangi üniversitede alacağınızı hangi kriterlere göre seçeceksiniz? İşte bu noktada bağımsız kuruluşlar tarafından üniversitelere verilen akreditasyonlar devreye giriyor. Örneğin Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK), ülkemizdeki çeşitli mühendislik eğitim programları için akreditasyon, değerlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapan bir kuruluş. Üniversitenizin Mühendislik Fakültesi’nin MÜDEK tarafından akredite edilmiş eğitim programlarını araştırarak bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz. Benzer şekilde, FEDEK, TURAK ve Yabancı Diller Yüksek Okulu Pearson akreditasyonu gibi önemli kuruluşlardan alınan akreditasyonları araştırarak daha bilinçli bir tercih yapabilirsiniz.

Öğretim kadrosu tam zamanlı mı çalışıyor?

Üniversite seçerken özellikle dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da öğretim kadrosu ve onların çalışma sistemi olmalıdır. Derslerine girdiğiniz akademisyenlere ders saatleri dışında da ihtiyacınız olacağını unutmayın! Onlara ders dışında da ulaşabilir olmanızın yolu akademik kadronun tam zamanlı mesai şeklinde çalışması ile mümkün olmaktadır. Tam zamanlı çalışan akademisyenler size ihtiyaç duyduğunuz her an destek verebilir ve aklınıza takılan tüm soruları gecikmeden cevaplayabilir.

Gerçek bir kampüs olanağı sunuyor mu?

Kampüs, bir üniversitenin kalbinin attığı en önemli yaşam alanı... Üniversite hayatınız boyunca eğitim-öğretimin yanı sıra, tüm sosyalleşme, uygulama ve faaliyetlerinizin merkezinde yer alacak ve sizi geleceğe taşıyacak bir yerleşke... İşte bu yüzden, üniversite tercihinizde kampüs olanaklarından beklentinizi yüksek tutmalısınız. 250 bin metrekare alana yayılmış, göz alabildiğince yeşil alanlara ve endemik bitkilere sahip, modern mimari trendlere uygun olarak inşa edilmiş, içinde her türlü sosyal ve sportif faaliyetlerin yapılabildiği alanlara ve kafeteryalara sahip, tüm bunların yanında ‘engelsiz kampüs’ ödülü alacak kadar herkesin yaşam kalitesini aynı ölçüde düşünen bir kampüs hayatı, eğitim hayatınıza ayrı bir değer katacaktır.

Ortak eğitim programı var mı?

Doğru üniversiteyi seçerken mutlaka dikkat etmeniz gereken en önemli kriterlerden birine geldi sıra... Pek çok öğrenci, özellikle üniversiteden mezun olduktan sonra iş bulabilecek miyim kaygısı yaşar. Bu kaygı oldukça doğal bir kaygıdır ama doğru bir tercih yaparak bu kaygıdan kurtulmak da sizin elinizde! Eğer seçtiğiniz üniversitenin bünyesinde ortak eğitim programları mevcut ise, eğitiminiz devam ederken alanınızla ilgili bir firmada kesintisiz 6-7 ay iş tecrübesi edinebilirsiniz. Bu süreçte elde ettiğiniz deneyim not olarak yine size yansır. Ayrıca, ortak eğitim programına dahil olan firmalarda işe kabul önceliği yakalama şansı elde edebilirsiniz. İş hayatını öğrenmek, eğitiminiz devam ederken iş tecrübesi edinmek ve rekabette öne çıkmak için size bu ayrıcalıkları tanıyan bir üniversiteyi tercih etmelisiniz.

Şimdi gelecek için #Atılımzamanı!

Tanıtım ve Tercih günleri: 18 - 29 Temmuz 2019

Detaylı bilgi için burayı tıklayın!